İçeriğe geç

Ahşap Paletlere Zarar Veren Etkenler

Firmaların üretim merkezleri olan fabrikalarda ürünlerin istiflenmesi ve TIR’lara yüklenmesi için ahşap palet kullanılıyor.

Bu paletler sayesinde fortliftler ürüne hiçbir zarar vermeden, ürünün istenilen yere taşıyabiliyor. Fortliftte bulunan uzun demirler bu paletlerin içerisine doğru girerek ürünlerin güvenli bir şekilde kaldırılmasını sağlıyor. Bu sayede ürünler yuvarlar hatlara ya da düzensiz şekillere de sahip olsa güvenli bir şekilde taşınabiliyor. Aynı zamanda tek serde birden çok ürünün taşınması sağlanıyor. Ürünlerin üst üste istiflenmesi için de palet gerekiyor. Ürünlerin arasına konulan paletler ürünlerin ezilmesini engelliyor ve sonrasında taşınma işleminin başlamasında kolaylık sağlıyor.

Günümüzde bu paletler genellikle ahşap malzemeden yapılıyor. Ahşabın kalitesine göre paletler euro palet olarak adlandırılıyor. Ahşap malzeme de her ne kadar kaliteli olursa olsun bazı bozulma sorunlarında karşı karşıya kalıyor. Bunlardan ilki ahşapta oluşan mantarlar. Genellikle ahşabın nemi bir ortamda kalması durumunda ahşap üzerinde mantarlar oluşabilir. Bu mantarlar da ahşabın renginde bozulmalara sebep olur. İlk etapta renkteki bu bozulma paletin dayanıklılığını etkilemese de bazı tür mantarlar bu dayanıklılığı da düşürebilir. Bu sebeple firmalara uzun süre kullanmayı düşündükleri ahşap kasa ve paletleri nemden uzak tutmak zorundalar. Özellikle açık havada tutulan paletler yağmura maruz kaldığında bu sorunları yaşıyorlar.

Ahşap paletlerdeki diğer bir sorun ise küçük kurtlar. Ahşabın kurtlanması malzemenin talaşlanmasına sebep olur. Bu kurtlar kendilerine hareket için küçük yollar açarken ahşaba zarar verirler. Bu sebeple kullanıcıların kurtlanmaya karşı çeşitli ilaçlar kullanmaları gerekmektedir. Son dönemde üretilen paletlerde üretici firmalar ilk etapta bu ilaçları uyguluyorlar. Ancak uzun süreler kullanıldığında bu ilaçların etkisi bitiyor ve ahşap malzeme kurtlanmaya başlıyor. Bu sebeple alınan 2. El palet ya da kasaların kurtlanmamış olduğuna dikkat edilmesi gerekiyor. Ahşap malzeme için son tehlike ise yangın.

Her ahşap malzemede olduğu gibi paletlerde yüksek oranda yangın tehlikesi taşıyor. Küçük kıvılcımlar dahi kuru bir ahşap palette yangın riski oluşturabilir. Buna karşı önlem almak oldukça zor olduğundan yalnızca dikkatli olunması gerekiyor.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir