İçeriğe geç

ÖZEL ÖLÇÜLÜ AHŞAP PALET ÜRETİMİ

Çok farklı sektörlerin ortak taşıma birimi ahşap palet veya plastik palettir. Palet kullanımında standardizasyonu yakalamak, ortak palet kullanımını sağlamak ve bunun sonucunda palet fiyatlarının düşürülmesi hedeflenmiştir.

Birçok sektörde özel ölçülü ahşap palet ve plastik palet talebi olmaktadır..Bunun en önemli sebebi her sektörün kendi ürünlerine has taşıma ve saklama birimleri geliştirerek, birim lojistik maliyetlerini, palet maliyetlerini optimize ederek, azaltma çabasıdır.

Özelikle Avrupa’da Palet birliği ( EPAL ), Euro palet standartlarını getirerek bu konuda çok önemli adımlar atmıştır. EPAL standartları Euro palet 80×120 ve Euro palet 100×120 olarak kendine has standart ölçülerle belirlenmiştir. Fakat bu ölçüler bazı sektörlerin ahşap veya plastik palet ihtiyaçlarını karşılamamıştır. Özelikle standartlarını birçok sektörden daha erken koyan Kimya sektöründe taşıma ihtiyaçlarını daha etkin karşılayan palet tipi arayışı olmuştur.

Kimya sektörüne özel palet tipi arayışı sonucunda CP palet serisi dediğimiz, Kimya sektörüne özel palet standartları ortaya çıkmış ve çok önemli ölçüde Kimya sektöründe kabul görmüştür.CP1 , CP2 , CP3 ,CP4 , CP5 , CP6 ,CP7, CP8, CP9 Palet tipleri belirlenerek Kimya sektörünün kullanımına sunulmuştur. Öte yandan diğer bazı sektörler ve firmalarda verimlilik kaygılarıyla, Kimya sektöründe olduğu gibi , genel sektöre kabul ettiremeseler de, kendi ihtiyaçlarını en verimli şekilde gören özel paletler ürettirmişlerdir.

Özelikle Makine sektörü Özel palet üretiminin yoğun olarak talep gördüğü sektörlerin başında gelmektedir. Özel ölçülü palet fiyatları, özel üretim olması sebebiyle, diğer mesela Euro palet 80×120 ve Euro palet 100×120 larına göre daha fazla olabilmektedir. Fakat ölçek yakalandığında aynı palet fiyatlarıyla, özel ölçülü palet üretebilmek mümkün olabilmektedir. Fakat fiyat a rağmen özel ölçülü paletlerin, Lojistik süreçlerde getirdiği verimlilik çok daha fazla olabilmektedir. Bu sebeple özel ölçülü ahşap palet talepleri , Ahşap palet sektöründe sürekli gündemdedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir