İçeriğe geç

2. EL PALETLERİN KALİTESİ

Amerika nın prestijli üniversitelerinden Virjinya Politeknik Üniversitesinin (VPI) yaptığı, 2.el ahşap paletlerin, sıfır ahşap paletlerle yapılan mukavemet, yük performans testinde , 2.el ahşap paletlerin performansı, sıfır paletlere göre % 11 daha iyi olduğu ortaya çıkmıştır.

2.El Ahşap palet kullanımı denildiğinde, özellikle palet kullanıcıları yani müşteri tarafında her zaman performansıyla ilgili sorular oluşabilmektedir. Öte yandan gerek çevresel gerek maliyet avantaji sunması, tek sevkiyatlık ( tek yönlü ) olarak kullanılabilmesi gibi avantajlar sebebiyle 2.el palet kullanımı gittikçe artmaktadır. Son yapılan araştırmalara göre, 2.El Ahşap paletlerin yük mukavemeti, beklenmeyecek şekilde üstün performans göstermiştir.

Amerika nın prestijli üniversitelerinden Virjinya Politeknik Üniversitesinin (VPI) yaptığı, 2.el ahşap paletlerin, sıfır ahşap paletlerle yapılan mukavemet, yük performans testinde , 2.el ahşap paletlerin performansı, sıfır paletlere göre % 11 daha iyi olduğu ortaya çıkmıştır. Bunun en önemli sebebi olarak, daha kuru, bekletilmiş kereste, palet tahta ve yeni çivilerin beraber kullanımın, 2.el ahşap palet mukavemetini daha da artmasına sebep olduğu anlaşılmıştır.

Birçok sektörde yoğun olarak kullanılan 2. El Euro Ahşap palet, 2.el ahşap Cp3 palet, 2.el ahşap Cp9 palet ve diğer ahşap paletler içinde aynı değerlendirmeyi yapabiliriz. Yukarıda belirtilen tespit, Türkiye de doğru değerlendirilibilirse, tüm sektörler, uygun 2.el ahşap palet fiyatlarıyla, palet maliyetlerini çok önemli ölçüde azaltabilir. Palet fiyatı ve performansı dikkate alındığında, 2.el ahşap paletlerin kullanıcı firmalara getireceği, maliyet avantajı % 200 leri aşmaktadır.

Tabi bu gerçeği ifade ederken, 2.el ahşap palet üreticilerimiz, 2.el palet ahşap palet üretirken, Euro, Cp3, Cp9, PRS7 vb.. orijinal Euro palet ölçülerine, orijinal Cp3, Cp9 palet ölçülerine ve diğer sektörde kullanılan kalın, orta, ince 80×120 palet , 100×120 palet, 100×100 palet ölçülerine dikkate etmeli, sektör standartlarıyla üretimlerini yapmalıdır.Zaten bu konudaki bilincin, büyükölçüde arttığı gözlenmektedir.

2.El ahşap palet üretim ve kullanımının, ekonomimize, çevreye ve şirketlere avantajları saymakla bitmiyor. Bu sebeple tüm şirket satınalma, lojistik ve üst düzey yöneticilerimizin palet alım kararlarını, 2 .el ahşap palet alımına doğru kaydırmaları doğru karar olacaktır.Zaten ulusal ve uluslarası ahşap palet kullanım trendide bu yöndedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir