İçeriğe geç

AHŞAP İNŞAATLIK KERESTE NİN AVANTAJLARI

ahsap insaatlik kereste1Ahşap inşaatlık kereste İnşaat Yapı malzemesi olarak, açıkçası ortak, tarihsel bir tercihtir. Bununla birlikte, son birkaç on yılda, alüminyum gibi metaller veya farklı mühendislik ürünleri lehine Ahşap inşaatlık kereste den uzaklaşıldı.

Talep oluşturmamak için, dünyanın ormanlarına güvenmeme arzusu iyi niyet olsa da, İnşaat Yapı malzemesi olarak Ahşap inşaatlık kereste nin avantajları, çevresel etki ve performansa da bakıldığında hala piyasadaki diğer ürünlerden daha avantajlıdır.

Ahşap inşaatlık kereste nin Özellikleri

Ahşap inşaatlık kerestenin Çekme mukavemeti  

Nispeten hafif İnşaat Yapı malzemesi olması nedeniyle, Ahşap inşaatlık kereste, kopma uzunluğu (veya kendi kendine mesnet uzunluğu) söz konusu olduğunda çelik ten bile daha iyi performans gösterir. Basitçe söylemek gerekirse, kendi bedenini daha iyi destekleyebilir, bu da geniş alan ihtiyacı olan bina tasarımlarında daha geniş alanlar ve daha az  destekle  sağlar. 

Ahşap inşaatlık kerestenin Elektrik ve ısıya dayanıklılık

Ahşap inşaatlık kereste, standart nem içeriğine (MC) kadar kurutulduğunda, çoğu Ahşap inşaatlık kereste türü için genellikle% 7-12 arasında elektrik iletkenliğine karşı doğal bir direnç gösterir. (Bu iletkenlik, aslında, bir tür nem ölçüm sisteminin temelidir.) Mukavemet ve boyutları, ısıdan önemli ölçüde etkilenmez ve bitmiş binaya stabilite sağlar ve hatta bazı yangın durumları için güvenlik etkileri sağlar.

ahsap insaatlik kereste2

Ahşap inşaatlık kerestenin Ses emme özelliği

Ahşap inşaatlık kereste nin akustik özellikleri, yaşam veya ofis alanlarındaki yankıyı en aza indirmek için idealdir. Ahşap inşaatlık kereste, yansıtan veya güçlendirmeden ziyade sesi emer ve ilave konfor için gürültüyü önemli ölçüde azaltmanıza yardımcı olabilir.

Ahşap inşaatlık kerestenin estetik güzelliği

Çok çeşitli türleri bulunan Ahşap inşaatlık kereste, inanılmaz bir estetik güzellik seçenek yelpazesinin yanı sıra mekanik, akustik ve termal özellikler ile birlikte inşaatlık kereste bina projesinin ihtiyacına göre seçilebilen estetik seçenekler sunar.

Ahşap inşaatlık kereste’ın çevre ye avantajı

Ekolojik kaygıların yüksek olduğu günümüzde, genel eğilim, ormansızlaşmayı ve kısmen sera gaz salımını önlemek için  Ahşap inşaatlık kereste den İnşaat Yapı malzemesi  olarak kullanmama yönündedir.

Bununla birlikte, bu düşüncenin nedenlerine daha yakından bir göz atalım. Ahşap inşaatlık kereste nin İnşaat Yapıcıya ve çevreye birçok avantajı vardır.

Ahşap inşaatlık kereste Yenilenebilir mi?

Beton veya metallerin aksine, Ahşap inşaatlık kereste doğal işlemlerle ve yeniden ağaçlandırma ve ormancılık yönetimi programları ile yetiştirilebilen ve yeniden canlandırılan bir İnşaat Yapı malzemesidir. Seçilen olgun ve uygun hasat ve diğer uygulamalar, ormanlarda büyümenin devam etmesine izin verirken, genelde daha büyük ağaçlar hasat edilir.

Ormanlar (güneş enerjisi yoluyla) büyümekle birlikte, doğal ve verimli bir şekilde çevreden karbondioksiti azaltmaktadır. Ahşap inşaatlık kereste  sağladığı benzersiz bir  bir çevresel olumlu etkidir bu durum.

ahsap insaatlik kereste3

Ahşap inşaatlık kereste imalatı çevrecidir

Çelik veya beton gibi İnşaat Yapı malzemeleri ile karşılaştırıldığında, Ahşap inşaatlık kerestenin, çevre üzerindeki etkisini diğerlerinden daha düşüktür ve  üretmek diğer malzemelere göre  çevreye maliyeti çok daha azdır. Atık su üretimi ve çevresel etki değerlendirildiğinde,  Ahşap inşaatlık kereste imalatı,  özellikle çelik imalatı ile karşılaştırıldığında önemli ölçüde düşüktür.

Birçok kereste fabrikası, üretim sürecinin fosil yakıt yükünü azaltmak için tesislerinin biyoyakıt olarak Ahşap inşaatlık kereste yan ürünlerini (cips, kabuk vb.) Kullanıyor. Nem Yönetimi ve kereste alt ölçü Kurtarma ve kullanma Programları kereste  fabrikalarını maksimum verimlilik düzeyine çıkarıyor, aynı şekilde kereste kurutma sürecinde en az seviyede atık malzemeler üretir.

Orman yönetimi ve iyileştirilen  planlama programları artmaya devam ederken, bu faydalar sürekli olarak çoğaltılmaktadır.

Ahşap inşaatlık kereste, daha Düşük Uçucu Organik Bileşikler Yayar

Ahşap inşaatlık kereste doğal bir İnşaat Yapı malzemesi olarak alüminyum, çelik, beton ve plastiklerden daha düşük uçucu organik bileşikler (VOC) ve karbon dioksit gazı yayar. Bununla birlikte,  yongalı ve  üretilmiş Ahşap inşaatlık kereste ürünler için bu durum geçerli değildir.

Wood’un düşük VOC etkisi, günlük olarak  kullanılan evlere ve ofislere özellikle fayda sağlamaktadır. Aslında, Ahşap inşaatlık kerestenin vazgeçilmez şeylerinden biri insanları rahatlatan doğal bir organik bileşiktir -bu sadece davetkar bir etki yaratan Ahşap inşaatlık kereste renginin sıcaklığı değildir.

Ahşap inşaatlık kereste Enerji Verimini Arttırır

Ahşap inşaatlık kereste, doğal hücresel yapısının bir sonucu olarak çelik veya plastikten daha yüksek bir yalıtım derecesine sahiptir. Bu, evlerin ve binalarda ısıtma ve soğutma muhafazası için daha az enerji gerektirir ve ayrıca Ahşap inşaatlık kereste, nem seviyelerini küçük bir seviyede tutmay yardım eder. Bir kaynak, Ahşap inşaatlık kereste bir alt zemin üzerine kurulu bir parke zemininin, 56 cm lik bir beton zemin ile aynı yalıtım değerini sağladığını ifade etmektedir.

Ahşap inşaatlık kereste Biyolojik Olarak Parçalanabilir mi?

Birçok İnşaat Yapı malzemesinin, beton, metal ve plastikler gibi en büyük zorluklarından biri, atıldıklarında ayrıştırılması zor bir zaman alır. Doğal iklim koşullarına maruz kaldığında, Ahşap inşaatlık kereste çok daha hızlı bir şekilde parçalanır ve kendi kendine bu işlemi sürdürecektir.

Ahşap inşaatlık kereste nin özelikle alt tarafında tarafında, nem ve çürümenin rolünü anlayarak önlem almak ve Ahşap inşaatlık  kereste nin saklam koşulları iyileştirmek, ahşap inşaatlık kerestenin ömrünü çok uzatır.

ahsap insaatlik kereste4

Ahşap inşaatlık keresteların nem oranı Ölçümüyle Optimize Edilmesi

Ahşap inşaatlık kereste nin zaman içindeki performansını en üst düzeye çıkarırken en önemli unsurlardan biri ahşap inşaatlık kereste nin nem ile etkileşimini  en doğru  şekilde yapmış olmasıdır.

Ahşap inşaatlık kereste zeminler ve diğer odun esaslı yapı malzemeleri içinde neme bağlı hasarların önlenmesindeki ilk adım, her ahşap inşaatlık kereste yapı ürününü doğru nem oranı seviyesine getirmektir.

Bu işlem, kereste fabrikalarında başlayan ve her bitmiş bina uygulamasına kadar devam eder. her aşamada, doğru nem oranı ölçümü ahşap inşaatlık keresteın nihai performansını belirlemek için gereklidir.

Neden nem e Odaklanılmalı?

Ahşap inşaatlık kereste higroskopik bir materyaldir. Doğal olarak, etrafındaki havadaki nem ile bir ilişki kurar ve alır ve her zaman iç nem oranı’si ve çevresindeki ortam koşulları arasında bir denge bulmaya çalışmaktadır.

İşyerinde, ahşap inşaatlık kereste nin çevresi ile dengede olması gerekir, bu durum denge nemi içeriği veya nem oranı olarak adlandırılır. İnşaatçılar veya döşeme montajcıları, ahşap inşaatlık kereste, çevresindeki bağıl nem seviyelerine göre ayarlanmadan önce başlarsa, ahşap inşaatlık kereste eğilmesi, bükülme, bölme veya önemli boşluklar veya burkulmalar yapma riski taşırlar.

Ahşap inşaatlık kerestenin nemini kontrol etmek için doğru araç ahşap inşaatlık kereste nem ölçerdir.

Pim tipi nem ölçer, ahşap inşaatlık keresteın içine yerleştirilen “iğneler” veya iki metal probun uçları arasındaki kesin bir alanı ölçerek ahşap inşaatlık keresteın elektrik direnci özellikleriyle birlikte çalışır. Pinless nem ölçer, ahşap inşaatlık keresteın yüzeyinde tekrarlanan hasarlara neden olmaksızın bir levhanın tüm uzunluğu boyunca nem oranı ölçme avantajına sahiptir.

Bu sayaçlar, her bina ve döşeme uzmanının yapım sürecinde kullanacakları ahşap inşaatlık keresteın nem oranı’yi bildiğinden emin olmak için kullanımı kolay, doğru nem oranı ölçümü sağlar.

Genel olarak, ahşap hem çevresel hem de estetik çekiciliği olan bir malzeme seçerken “dahili” avantajlara sahiptir ve ahşap nem oranı yönetiminin doğru bir şekilde uygulanmasıyla ahşap nesiller için bu özellikleri koruyabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir