İçeriğe geç

AHŞAP PALET ÇEŞİTLERİ NELERDİR ?

Dünya da Ahşap Palet Çeşitlerinin Ahşap palet ölçülerine göre 6 bölümde inceleyebiliriz.

1-Ahşap Euro palet
2-Ahşap ISO palet,
3-Ahşap Kuzey Amerika paletleri,
4-Ahşap Asya paletleri
5-Ahşap Avusturalya paletleri
6-Ahşap CP paletler
7-Ebatsız Ahşap paletler ( Özel ölçülü paletler)

Ahşap Euro Palet, ahşap palet kullanımı artıkça Euro yani Avrupa bölgesinde kullanılan Ahşap palet standartlarına sahip palet çeşitleridir.Gelecek makalelerimizde, Ahşap palet çeşitlerini daha detaylı olarak ele alacağız.

ah%C5%9Fap%20palet%20%C3%A7e%C5%9Fitleri%20makale%202

Ahşap palet çeşitlerinin dünyanın farklı bölgelerinde çeşitli ve farklı ahşap palet ölçülerinde olması, verimsizliklere ve ek maliyetlere sebep olmaktadır. Bu kadar farklı ahşap palet standartlarının olması oldukça şaşırtıcıdır.Fakat farklı ölçü birimleri, farklı tüketim eğilimleri, ekonomik birlikler, coğrafik engeller ve en önemliside iletişim ve organizasyon problemi bu durumu ortaya çıkarmıştır.Dünya ekonomisi daha entegre, global hale geldikçe, palet standartlarının azalacağı kanaatindeyiz.

ah%C5%9Fap%20palet%20%C3%A7e%C5%9Fitleri%20makale%207

Ahşap palet dünya genelinde standart hale getirilirken depo raf uygunluğu, kapılardan geçişi, 20 lik, 40 lık konteynerlere maksimum yerleştirelebilmesi, aynı şekilde tır lara, kamyonlara, depo raflarına, maksimum ahşap palet sığacak şekilde, birim ürün elleçleme maliyetini azaltacak, çözümler bulunmalıdır.
ah%C5%9Fap%20palet%20%C3%A7e%C5%9Fitleri%20makale%206
Ahşap Euro paletler dünyada en çok kabul gören ve uluslarası yaygınlığı en fazla olan paletlerdir. Euro palet çeşitlerini sınıflandıran ilk birlik EPAL Euro palet birliğidir.

ah%C5%9Fap%20palet%20%C3%A7e%C5%9Fitleri%20makale%203

Ahşap ISO paletler ( Uluslararası Standartlar enstitüsü) tarafından belirlenen palet standartlarıdır.Bu palet standartı birçok bölgesel palet kullanımı , hacmi, uygunluğu dikkate alarak, palet çeşitlerini azaltmaya çalışmıştır.

Ahşap Kuzey Amerika paletleri, daha çok Kuzey Amerikada kullanılan, ahşap palet ölçüleri belirlenirken inch ölçü birimi dikkate alınan ve sektörel olarak çok farklılık gösteren paletlerdir.

Ahşap Asya paletleri, iki çeşit palet üzerinde yoğunlaşmıştır. Fakat farklı çeşitlerde kullanılabilmektedir.

Ahşap Avusturalya paletleri tek çeşit , ilk oluşturulan palet standarlarındandır.

ah%C5%9Fap%20palet%20%C3%A7e%C5%9Fitleri%20makale%204

Ahşap CP palet, yani ahşap kimya paletleri, Avrupa da geliştirilen, hem ölçü hemde mukavemet açısından kimya sektörünün kullanımına daha uygun palet standartlarıdır.

Ahşap Ebatsız paletlerde, müşterilerin kendi operasyonlarına has, özel ölçülü ahşap paletlerdir.

palet%20iade1 2

Farklı ölçülere göre ahşap palet fiyatlarıda değişebilmektedir. Gelecek iki makalemizde 3 er başlık altında yukarıda belirttiğimiz paletlerin detayları hakkında bilgi vereceğiz. Ahşap palet çeşitlerini fotografli  ve daha detaylı olarak  ” https://www.ozonpalet.com/urun/ahsap-palet-cesitleri/ ”  linkinde bulabilirsiniz.

Ozon palet olarak tüm bu çeşitler için hizmet veriyoruz.İ

İletişim için e posta : info@ozonpalet.com

Mobil tel : 0 532 3938426

Ahşap Palet Çeşitleri

[ess_grid alias=”ahsap-palet-urunler”][/ess_grid]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir