İçeriğe geç

Ahşap Palet İmalatı

Ahşap paletler, bilindiği üzre verimli, hızlı, uygun maliyetli ve etkin yük taşınması, aktarılması, saklanması  kısacası elleçlenme platformudur.

Tüm dünyada palet piyasasında % 97 oranında kullanılan, ahşap paletler kullanılır.Bunu Plastik paletler ve metal paletler takip eder.Yüksek maliyetleri sebebiyle,  işletmeler plastic ve metal paletlerden kaçınmaktadır.

Paletler yükleri destekleyen basit yapılar gibi görünebilir ancak tasarımları ve üretimi modern bir üretim sürecidir. Bir yük için yapısal bir taban sağlarlar ve depolama esnasında ve elleçleme ve nakliye esnasında da yüklerini korurlar..

ahsap palet imalat sureci ve imalatcilari resim 1 1

Ahşap palet seçiminde 80×120, 100×120, CP1 ,CP2, CP3, CP4, CP5, CP6, CP7, CP8, CP9 gibi standart paletlerin yanında, müşteri özel ölçülü veya malzemeli paletlerde talep edebilir. Palet imalatçısıyla müşteri, spesifikasyonlar ve teslim tarihi konusunda netlik kazandığında palet imalat süreci başlar.

Ahşap palet imalatçısı  olmak için ne yapılmalıdır ?

Öncelikle aşağıda belirtilen Üretim süreçlerine hakim olmak ve tomruk , kereste alımı, pazarlama , satış , müşteri ilişkileri ve muhasebe ve  finans tan iyi derecede anlamak gerekir.Basit bir üretim süreci gibi algınlansada ,  ahşap palet imalatı / üretimi kesinlikle öyle değildir.

Gerek yüksek rekabet, gerekse canlı bir hammadde ile çalışılması,  vasıflı işçi sayısının azlığı, müşterilerin uzun vade talepleri sebebiyle, birçok firmanın rekabet edemediği bir sektördür.

ahsap palet imalat sureci ve imalatcilari resim 2

Özelikle İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Ankara, Gebze, Kocaeli,  manisa, Bursa, Çerkezköy, Çorlu, tekirdağ, Çanakkale Ankara ahşap palet imalatçılarının, müşterilerinin bulunduğu sanayi merkezleridir.

Bu bölgelerde  ahşap palet Fabrikası kurmak akıllıca olacaktır.

ahsap palet imalat sureci ve imalatcilari resim 4

Hammadde Seçimi

Ahşap palet imalatında , hammadde olarak, çam, kayın, Meşe, kavak kütükleri tercih edilebilir.

ahsap palet imalat sureci ve imalatcilari resim 5

Palet imalatı için En uygun Ağaç hangisidir?

Çam ağaçlarının yoğunluğu 0,42 -0,67 Kg / dm3 arasında değişir.Yoğunluğuna göre reçinesi sebebiyle

Buna karşın mesela kavak hafif tir, yoğunluğu 0,35-0,5 Kg / dm3 arasında değişir.Reçine yoktur.Çok kırılgandır.

ahsap palet imalat sureci ve imalatcilari resim 6 1

Meşe ( Pelit, Palamut ağacı ) ağacı dayanıklı bir ağaçtır.Yoğunluğu 0,74-0,77 kg / dm3 arasındadır yani yüksektir. Fakat  lojistik operasyonlarının gerektirdiği sert çarpma lara karşı esnekliği yoktur.Bu da bu tür paletlerde yoğun çatlama ve kırılmalara sebep olur.

Tüm dünyada en çok tercih edilen ve en dayanıklı ağaç Çam dır.Tabiri caizse, Çam ahşap palet sektörünün kralıdır.Bunun sebebi Çam ın doğla olarak içinde bulunan çok özel reçine , çam ağacı kerestesine, çarpmalara karşıl özel bir esneklik, dolayısıyla göreceli yüksek dayanıklılık sağlar.

Tomrukun Biçilmesi

Uygun ahşap seçilir ve palet döşeme tahtaları ve kütükler – bunları dik açılardan kesen üç veya daha fazla paralel parça – kesilir.

ahsap palet imalat sureci ve imalatcilari resim 7

Kütük ten keresteye hammadde kaybı % 25- % 30 arasında değişir.Bu oranı ne kadar düşürülürse birim palet maliyeti de o kadar düşer.

ahsap palet imalat sureci ve imalatcilari resim 8

Bu sebeple tomruk biçilmesi nin  minimum kayıpla, maksimum  uygun palet kerestesi olacak şekilde olması çok önemlidir.Bu konuda nitelikli tomruk biçim ustaların yanında, tomruk biçim makinelerinin kaltesi, bakımı da önemlidir.

Ahşap palet işçiliği

Tahta, takoz ölçüleri çok değişken ise, bir paletin işçiliğindeki karmaşıklık da artar.Bu durum işçilerin hatalarıda oldukça artabilir.

Takozların  aynı ölçülerde, üst tahta ve bel ve alt tahta ölçülerinin eşit olması işçiliği, palet çakım hatasını dolayısıyla maliyetleride azaltacaktır.

ahsap palet imalat sureci ve imalatcilari resim 9

Otomatik palet çakım makineleri  çakım da manuel hava pompalı tabancalara çakım için alternatiftir.Büyük ölçekli , tek tip palet üretimlerde otomatik palet çakım makineleri, doğru makine ve süreç seçilebilirse önemli verimlilik artırarak palet maliyet avantajı doğurarak, ahşap  palet fiyatlarınızı avantajlı hale getirecektir.

ISMP15 ISIL işlem süreci nedir?

ISPM 15 (International Standards for Phytosanitary Measures  ) Bitki Sağlığı Önlemleri için Uluslararası Standartlar Yayın No. 15-Kılavuz İlkeler’dir.

Uluslararası Ticarette Ahşap Ambalajlarının Düzenlenmesi. İlk uluslararası emtia bazlı düzenlemedir.Uluslararası ticarette kullanılan ahşap ambalaj kullanım standartlarının düzenlenmesine ilişkin kriterleri ortaya koymaktadır.

ahsap palet imalat sureci ve imalatcilari resim 10

Zararlıların ve mantarların yayılmasını önlemek için saf kereste ISPM15 uluslararası düzenlemelerine göre tedavi edilmelidir. Ahşap, 30 dakika içinde en az 56 derece Celsius’a ısıtılmalıdır. Bu işlem zararlıları öldürür ve ahşabın nem içeriğini en aza indirerek hafif paletler üretir.İmha edilen ahşap ISPM15’den muaftır, zira zararlılar imalat işlemi sırasında ısıtma ve yapıştırma yoluyla tahrip edilmiş olur.

Isıl işlem gören Paletletle Isıl işlem daması vurulur.

 

Ahşap palet Kalite Kontrol nasıl yapılır?

Ahşap palet üretiminde, Kalite kontrol süreci en önemli süreçlerin başında gelir.

ahsap palet imalat sureci ve imalatcilari resim 11

Müşterinin istediği ölçü ve özeliklerde ahşap paletin üretimini, üretimden bağımsız bir Kalite kontrol ekibinin yapması gerekiyor.Kalite kontrolden geçen ürünler müşteriye gönderilir.

Ahşap Hurdalar satışı nasıl yapılır?

Ahşap palet İmalat / üretim sürecinden kalan  ahşap atıklar ahşap atık geri dönüşüm firmalarına satılabilir.

ahsap palet imalat sureci ve imalatcilari resim 12

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir