İçeriğe geç

AHŞAP PALET Mİ ? PLASTİK PALET Mİ?

ah%C5%9Fap%20palet%20plastik%20palet%20mi%202Ahşap Palet diğer bir ifadeyle tahta palet kullanmak mı daha avantajlı yoksa plastik palet mi ? Evet, bu soru birçok lojistik ve satınalma profesyonellerinin üzerinde özelikle son yıllarda artan oranda araştırma yaptığı bir konu. Mevcut Ahşap palet tüm sektörlerde çok yüksek oranda kullanımı ile plastik palet kullanımından çok ilerde. Ahşap palet ,diğer bir ifadeyle tahta palet kullanımının hem fiyat, hem çevre açısısın dan birçok faydası var. Ahşap palet ( tahta palet ) Fiyat performans karşılaştırmalarında daha ilerde, hatta hijyen açısından bile Avrupa da yapılan araştırmalarda daha sağlıklı, daha çevrecidir. Ahşap palet ( tahta palet ) Avrupa, Amerika, Çin ve Güneydoğu asya gibi büyük ekonomik alanlarda açık ara kullanımda ilerde ve kullanım adedi her geçen gün artıyor. Ahşap paletin % 95- % 98 arasından kullanım oranı vardır.

ah%C5%9Fap%20palet%20plastik%20palet%20mi%204Ahşap palet ( tahta palet ) in, plastik palete göre en önemli avantajı, Ahşap palet ( tahta palet ) fiyatlarının, plastik palet fiyatlarına göre olan 3 kata kadar daha uygun fiyatta olmasıdır. Palet gibi, şirket dışına çıkan, iade lojistik maliyetinin yüksek olduğu, takibi ve yönetiminin maliyetli olduğu, hasarlanma, kaybolma çalınma riskinin çok yüksek olan bir varlığınız varsa, yukarıda belirtilen risklerin maliyetlerini minimize etmek için uygun fiyatlı paleti, yani ahşap paletleri tercih etmelisiniz.

Özelikle çam ağacından yapılan Ahşap palet, çam ağacının reçineli yapısından dolayı eğilme , bükülme, esneme yapabilen, özellikli bir madde haline gelir. Ahşap palet ( tahta ) Bu özelikler sayesinde, lojistik süreçlerde oldukça çok yaşanan, darbe, esneme, eğilme, bükülme gibi fiziki zorlamalara en uzun vadeli en uygun maliyetle dayanan mükemmel bir lojistik platformudur. Buna karşın plastik paletler, daha kırılgan ve esneme imkanı ancak maliyetli proseslerle artırılabilen bir üründür.

ah%C5%9Fap%20palet%20plastik%20palet%20mi%203Plastik paletler en fazla 700 kg yük taşımalarında tercih edilir, buna karşın Ahşap paletler 700-1500 kg arasındaki ağır yükler için ahşap palet ( tahta palet ) tercih edilir. Dünyadaki genel uygulama bu yöndedir.

Çevre açısından değerlendirdiğimiz zaman Ahşap paletler açık ara Çevre dostudurlar. Plastik paletler petrol türevlerinden elde edilirler. Bilindiği üzere, Petrol çıkarım ve petrol işlenmesi suretiyle plastik hammaddesine elde etmek, lojistiğin sürecinden, işlenme sürecine kadar birçok çevre felaketinin yaşandığı çevre ye zararlı bir süreçtir. Ayrıca hasarlanan Plastik paletlerin onarımı ve geri dönüşümü yapılamaz. Fakat Ahşap paletlerin kolaylıkla tamir edilebilir, geri dönüşümü çok daha kolay ve çevreci bir süreçtir. İkinci el ahşap palet ( 2.el palet ahşap palet) fiyatları ikinci el plastik palet fiyatlarından 2-3 kata daha ucuzdur ve sıfır paletler hemen hemen aynı işi görürler.

Orman%20dan%20%C3%A7%C4%B1kan%20cevreHijyen açısından da Ahşap paletler yapılan araştırmalarda, plastik paletlere göre birim zamanda daha az bakteri oluşumu göstermiştir. Almanya da yapılan bu araştırmanın detaylarını ileride paylaşacağız.

Ahşap palet, palet ölçülerine ve kullanıldığı sektöre göre birçok palet çeşitlerini barındırır. En çok kullanılanları; Ahşap çam 80×120 Euro palet, Ahşap çam 100×120 ISO standart palet, Ahşap cp1 palet, ahşap cp2 palet, ahşap cp3 palet, ahşap cp4 palet, ahşap cp5 palet, ahşap cp5 palet, ahşap cp6 palet, ahşap cp7 palet, ahşap cp8 palet, ahşap cp9, Ahşap PRS 4 palet, Ahşap PRS 7 palet, Ahşap PRS 8 palet, Ahşap PRS9 palet olarak belirtebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir