İçeriğe geç

AHŞAP PALETLERİN YAPISAL ÖZELLİKLERİ

Piyasadaki mevcut palet malzemeleri içinde, palet malzemelerindeki gelişmeye rağmen tane yük taşımacılığında hâlâ en büyük hisseyi elinde bulunduran malzeme ahşaptır.Çok geniş boyut yelpazesine ve kullanım alanına sahiptir. Ekonomik ve kolay kullanılabilir olmasından dolayı ahşap paletlerin satışı, her yıl bir önceki yıldan daha fazla gerçekleşmektedir. Tipik bir 48–40 ahşap palet, bugün 15 yıl öncesine göre biraz daha pahalıdır.

Piyasada Ahşap paletle, Tahta palet aynı anlamda kullanılmaktadır.

Ahşabın tabiatta çok kolay çözünebilme ve yeniden kullanılabilme özelliklerine rağmen ticari bir yaklaşımla özellikle tek yönlü sevkiyatlarda paletlerin yük boşaltımından sonra imhası sorunu ortaya çıkmaktadır. Bu da ek bir maliyet getirmektedir ve palet fiyatlarını buna paralel Euro palet fiyatlarını artırmaktadır.Bunun sonucunda plastik palet bazı operasyonlarda tercih edilebilmektedir fakat plastik palet fiyatları sebebiyle bu tercih son derece kısıtlı kalmaktadır.

Gümrük tarife cetvelindeki yeri Ahşap paletler, gümrük tarife cetvelinde 4415 pozisyonunun altında yer almaktadır. Palet ölçüleride belirtilmektedir.Özelikle Euro palet ölçüleri.

Gümrük tarife cetvelinde ahşap palet, taşıyıcılar tarafından ayrılmış iki yükleme yerinden veya ayaklarla desteklenmiş tek bir yükleme yerinden meydan gelmiş ve forklift (istif arabası) veya palet kaldırıcılarla taşıma esasına göre yapılmış bir yükleme tablası olarak tanımlanmaktadır. Palet sandıkları en az üç sabit, çıkarılabilir veya açılıp kapanır düşey yan kısımları ile yükleme yeri bulunan veya diğer bir palet sandıkla istifleme için düzenlenmiş bir yapıya sahiptir.

Ağaç platformlar, uç platformları, kuşaklı kutu platformları, yandan raylı platformlar,ön ve arkadan çubuklu platformlar yükleme tablaları için verilebilecek diğer örneklerdir.Palet kaldırıcılar, dört parça ağaçtan oluşan kaldırıcılardır. Bunlar, genellikle paletinüzerinde yer alan bir çerçeveyi şekillendir mek için uçlarından menteşe ile tutturulur.

Kimya sektörüde ahşap tahta paletin avantajları sebebiyle Ahşap tahta palet kullanmaktadır. Ahşap, tahta CP3 ve CP9 paletleri Kimya sekörünün en çok kullandığı paletlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir