İçeriğe geç

Standartlara Uymayan Paletlerde Karşılaşılan Problemler

Düşük kaliteli ve standartların altında imal edilen paletlerin kullanılması, sanayideki otomasyon sistemlerinde ortaya çıkan problemlerin önemli bir kısmını teşkil etmektedir. Yapılan bir çalışma göstermiştir ki ürün zedelenmesi, transport maliyetinin ve süresinin artması vb. arızaların sanayiye yıllık maliyeti 2 milyar dolar civarındadır. Standartlara Uymayan Paletler tüm tedarik zincirinde önemli problemler sebep olurlar.

 Sistem arızalarına sebep olan palet hataları
 Kırık veya eksik tahtalar
 Katlanma ve çarpılma
 Hatalı çakılmış veya ucu dışarı taşan çiviler
 Düşük kaliteli veya çürük malzeme
 Boyut sapmaları

Günümüzün palet standartlarını sağlayabilmek için palet üretim yöntemlerinde, kayda değer ölçüde değişiklikler yapılmaktadır. Otomasyon sistemlerinde kuru ahşap paletler kullanılmalıdır. Kuru ahşap paletlerde katlanma tehlikesi yoktur. Ayrıca bu paletlerde çok daha geniş taşıma alanı mevcuttur. Fakat bu şartların sağlanabilmesi, kaliteli çivi kullanımı ve özenli bir montaj imkânı gerektirmektedir.İdeal bir palet değiş tokuşunda nakliyesi yapılan mal, paletlenmiş olarak satıcıdan alıcıya gönderilir. Alıcı, satıcıya mallarla beraber gelen paletlerin kalitesinde gelen paletsayısında palet gönderir.

Kooperasyon bozukluğu ve/veya firmaların sorumsuzlukları sonucunda bu değiş tokuşolayında sorunlar yaşanabilir.Paletlenmiş malı satan satıcının, kendisine aynı kalitede palet gönderilmesi konusunda hiçbir sigortası yoktur.

Bu hoş olmayan durumu yok etmek ve paletlerin yarattığı masrafları düşürmek için sabit fiyatlı kiralık palet kullanımı gerçekleştirilmektedir. Üretici firma, mallarını paletlemede kullandığı paletleri kiraladığı aracı firmaya, paletlerin kirasını öder ve malını sattığı alıcı firmaya, malın fiyatına paletlerin depozitosunu da ekleyerek bir fiyat verir. Alıcı firma, malı aldıktan sonra elindeki paletleri aracı firmaya iade ederek paletlerin depozitosunualır. Aracı firma da geri aldığı paletlerini tekrar kullanıma hazırlar.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir