İçeriğe geç

AHŞAP TAHTA PALET KÜFLERİ ( MAVİ KÜFLER )

Ahşap paletler birçok bilimsel incelemede, plastik paletler den kullanım açısından daha optimum paletler olduğunu kanıtlamıştır. Bununla beraber kullanılan malzemenin çevre dostu, geri dönüşümü ve çevreyle etkileşimi kolay bir malzeme olan Ahşap palet, Ahşap Kasa, Ahşap ihracat sandığı, OSB kasa, OSB sandık, tahta olduğu için saklama ve koruma şartları iyi olmadığı zaman, mavi küf diye de adlandırılan, koyu mavi- bazen koyu lacivert ve siyaha yakın oluşumlar üzerlerinde görülebilmektedir.

Mavi küflerin(sapstain olarak da bilinen) ilk evrelerinde çok güçlü bir yıpratıcı etkisi olmasa da palet alıcıları görseldeki gibi yeni paletler ya da kasalar almaktan nadiren hoşlanırlar. Üstelik, mavi küflere sıklıkla küflü bir koku eşlik ettiği için yiyecek veya içecek için kullanılacak paletler tüketiciler tarafından reddedilebilir. Görsel, nemin sıkışık bir şekilde yığılan tahtalar arasına hapsolduğu sıcak havalarda gelişen mavi küfleriyle bilinen sarıçam (isveç çamı) veya Fransız denizel iklim çamı gibi çam türlerine verilen tipik bir zararı gösteriyor. Neredeyse tüm işlenmiş Ahşapların yüzeyleri bir diğeriyle temas halinde olduğundan ve havayı engelleyip nemi tutacağından-çok soğuk havalar hariç mavi küflerin oluşma yöntemi- kullanıma hazır kesilmiş tahtaların bağlı paketleri, özellikle etkilenmeye daha müsaittir.

Toplama yığılı paletler iyi bir havalandırmaya ve çabuk kurumayı sağlayan hızlı nem kaybına müsait pek çok açık yüzeye sahiptir. Ama, her paletin dışında kolayca zedelenebilir yüzeyler vardır. Bunlar paletlerin alt tablalarıyla sıkıca bağlı, hemen üstte görselde açıkça gösterilen üst tablalardır. Görseldeki en kötü mavi küf lekesi üstteki tüm yükün basınç ağırlığını taşıyan ara levhanın yeriyle örtüşüyor. Bu da en kuru mevsim süresince bile mavi çürüğe neden olan kalıcı ‘yerel’ yüksek nemin var olduğu anlamına gelir. Mavi küf sıfır Ahşap Euro palet dahil, sıfır Ahşap CP1 Palet, sıfır Ahşap CP2 Palet, sıfır Ahşap CP3 Palet, sıfır Ahşap CP4 Palet, sıfır Ahşap CP5 Palet, sıfır Ahşap CP6 Palet, sıfır Ahşap C7 Palet, sıfır Ahşap CP8 Palet, sıfır Ahşap CP9 palet, sıfır Ahşap ISO palet, sıfır Ahşap 80×120 palet, sıfır Ahşap 100×120 paletlerde uygun saklama koşulları sağlanmadığı zaman oluşabilmektedir.

Aynı şekilde; ikinci el ( 2. el ) Ahşap Euro palet dahil, ikinci el ( 2. el ) Ahşap CP1 Palet, ikinci el ( 2. el ) Ahşap CP2 Palet, ikinci el ( 2. el ) Ahşap CP3 Palet, ikinci el ( 2. el ) Ahşap CP4 Palet, ikinci el ( 2. el ) Ahşap CP5 Palet, ikinci el ( 2. el ) Ahşap CP6 Palet, ikinci el ( 2. el ) Ahşap C7 Palet, ikinci el ( 2. el ) Ahşap CP8 Palet, ikinci el ( 2. el ) Ahşap CP9 palet, ikinci el ( 2. el ) Ahşap ISO palet, ikinci el ( 2. el ) Ahşap 80×120 palet, ikinci el ( 2. el ) Ahşap 100×120 paletlerde de mavi küf bulunabilmektedir.

Bu durum ikinci el paletlerin fiyatını çok etkilemese de, sıfır paletlerin fiyatlarını oldukça düşürebilmektedir. Özelikle palet piyasasında yoğun olarak kullanılan, Ahşap Euro palet fiyatları, Ahşap Cp3 palet fiyatları ve Ahşap Cp9 palet fiyatları , paletlere siyah, koyu lacivert görünüm veren bu tür küfler sebebiyle düşmekte ve ucuzlamaktadır. Paletlerimizi, ahşap kasa ve sandıklarımızı, uygun fiyatlarla satmak ve müşterilerimin kaliteli palet satın alarak kullanabilmeleri için, öncelikle palet sağlığına çok dikkat etmeliyiz.

Ahşap Kasa ve Ahşap İhracat Sandığı gibi, müşterilerimizin özel yük taşıma beklentisi olan ahşap ambalaj malzemelerimizin imalatını, üretimini yaparken mavi küf olmamasına azami dikkat edilmelidir. İmalatı yapılmış, üretimi yapılmış, Ahşap tahta kasa, Ahşap tahta ihracat sandığı gibi ahşap tahta Ambalajların depolama şartları hava sirkülasyonu başta olmak üzre iyi olmalıdır. Çok kaliteli olarak, uygun palet ölçüleri ve boyutlarıyla, uygun ahşap tahta ağaç cinsiyle imal edilen, ISPM 15 ısıl işlem süreçlerinden geçen paletler, Ahşap kasa ve Ahşap ihracat sandıkları, OSB sandıkları, kontrplak sandıkları bile, uygun olmayan depolama şartlarında kaliteleri ve dolayısıyla fiyatlarıda hızla düşebilmektedir.

Alaçam da mavi küften etkilenir bu sebeple tüm türlerin kullanıcıları bu sonunun nasıl başladığının ve nasıl kaçınılacağının farkında olmalıdırlar, sebep genellikle nemin önemsenmemesidir. Konuyla ilgili pek çok araştırma yaptık ve sonuç olarak sakınmaya yardımcı olacak geniş bir veri aralığı oluşturduk. Isıl işlem gören Ahşaplar ‘çürüme güvenlik şeridi’ olan kritik %20 nem içeriğinden daha fazla kurutulmazlar çünkü bu ISPM 15 zorunluluklarının bir parçası değildir.

Mavi küften, palet En önemli korunma yöntemi ahşap tahta blokların, imal edilmiş ikinci el ( 2. el ) ahşap paletlerin, ikinci el paletlerin hava sirkülasyonunu sağlayacak şekilde aralıklı olarak istiflenmesidir

Ozon palet ve Ahşap ambalaj şirketi olarak mavi küften dolayı bozulan, palet hijyenini düzelten, uygun maliyetli, basit fakat etkili çözümlerimiz bulunmaktadır.Özelikle ikinci el paletlerinde bu tür sorunları yaşayan firmalara herzaman desteğe hazırız.Ozon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir