İçeriğe geç

Euro Paletin Gelişim Hikayesi

Euro palet in ortaya çıkışı herşeyden önce bir temel ihtyiacın karşılanması amacını güdüyordu.İhtiyaçlar, icatın anasıdır denir ve çoğu zaman, dünyayı, daha basit ve işlevsel bir yer haline getiren, basit fakat fayda sağlayan  şeylerdir.Diğer bir ifadeyle basit ve faydacı bir bakış yeniliklerin ve buluşların öncüsüdür diyebiliriz..Ahşap paletler de benzer bir bakışın getirdiği basit fakat etkli çözüm olarak tüm dünyada kullanılmaktadır. 

Lahtalı Palet 

Ahşap Paletler, Yüzlerce yıl boyunca etrafımızda, bir biçimde ya da başka bir yerde bulunmuşlardı ve başlangıçta yiyecek ve içecek içeren fıçıları ya da fıçıları depolamak için kullanılıyordu. Bu erken prototiplere kızaklar deniyordu. Ancak tasarımları, kolayca taşınabilmesi için iyiydi, bugün bile ilkel yapısın korunmuştur.

1800’lü yılların sonlarında, ABD’deki fabrikalardaki Ahşap paletler in öncüsü olan , ahşap kızaklar fabrikalarda kullanılıyordu ve  forkliftin öncüsü bir makine tarafından  elleçlenirdi.Bu makinelerin çatalları yoktu ve elle çalıştırılıyordu ancak yerden birkaç inç yükseğe bir ahşap kızağı  kaldırabiliyordu.

1909’da çelik gövdeli basit  bir forklift aracı icat edildi bu makinenin bir asansör platformu vardı ancak yine de çatalları yoktu.Bu makineye tekerlekler eklendi böylece  ahşap kızakları  daha kolay hareket ettimek mümkün oldu.

 

Bu makineler, 1937’de gazla çalışan yüksek forkliftin icadına kadar sürekli gelişti. Forkliftlerin icad edilmesiyle , yüksek kasalı araçlar,  depo ve dağıtım merkezlerinde daha verimli yükleme, depolama olanakları sunarak dikey olarak istiflenmesini sağladı.

Euro paletin ortaya çıkışına doğru :

İlkel kızaklı paletler, kademeli olarak yeni teknolojiye adapte olmaya başladılar. Forklift Çatal kollarının içeri ve dışarı çıkmasını sağlamak için yüklerin arasında ara parçalar eklendi, bu da kolay ve yüksek istifleme kolaylaştırdı. En sonunda, modern palet olarak gördüğümüz şeyleri yaratmak için alt pano tahtalar eklendi. Bunun iki ana avantajı sağladı: Ağırlık dağılımı ve daha düzgün bir şekilde dağılmış ve yaylı çökme riski önemli ölçüde azaltılmıştır.

  1. Dünya Savaşı, ahşap palet gelişmesinde, özellikle de benzeri görülmemiş bir ölçekte dünyadaki birliklere malzeme taşımakla görevli lojistik alanlarda önemli rol oynamıştır. Paletlerin etrafında forklifllerin daha kısa dönüş sürelerine ihtiyaç duyuldu ve bu, küçük ama son derece etkili olan bu küçük değişikliği yani dört yönden giriş çıkışlı ahşap paleti yapan ABD Deniz Kuvvetleri Askerleri Kolordusu subayı Norman Cahners idi.Artık forklif çatalları ahşap palete her yönden girebiliyordu, buda verimliliği iki katına çıkararak ahşap paletli yük elleçleme süresini yarı yarıya azaltmıştır.. Ayrıca  depolama kapasitelerini daha da artırmak için palet boyutları standardize edildi.

 Euro Palet in çıkışı

Savaştan sonra, savaş sürecinden üretilen  milyonlarca palet fazlaydı bu sebeple büyük kısmı imha edildi. Bununla birlikte, ulusal demiryolları gibi bazı ileri görüşlü işletmeler, verimli ticaretin değerini biliyorlardı. Ahşap paletleri, dünya ticaretini artırmak için malların taşınması ve depolanmasında etkin ve uygun maliyetli bir araç olarak gördüler.En göze çarpan l mesele, o sırada yaygın olan farklı boyutların bolluğu idi. Buda standartlaştırmanın, etkin nakliye ve depolama için hayati önem taşıdığı depolama ortamlarında sorunlara neden oluyordu.

1960’lı yıllarda, Avrupa demiryolu şirketleri, bugün tanıdığımız Euro palet in temelini oluşturan, Avrupa çapında standart palet oluşturmak için işbirliği yaptılar. Bu yeni standardize palet, demiryolu yük vagonlarının daha öncekinden % 90 daha hızlı yüklenmesini sağladı ve tüm büyük Avrupa ülkelerinin ekonomilerinde bir ticaret patlamasına yol açtı. Düşük kalitede kopyalarla ilgili endişelerden dolayı, kalite düzenleme amacıyla 1991 yılında Avrupa Palet Birliği (EPA) yönetim organı kuruldu.

 

Günümüzde dünyada yaklaşık 500 milyon Euro palet var ve Brezilya dan  Çin e kadar uluslararası ticaretin en öenmli altyapısı olarak hizmet veriyorlar. Her ne kadar mütevazı ahşap paleti önemsemesek de hayatımızı kolaylaştıran her türlü konforun sağlanmasında çok değerli bir rol oynar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir