İçeriğe geç

PALET FABRİKASI VE PALET ÜRETİMİ

Palet üretimi son yıllarda ülkemizde hızla artış göstermiştir.. Bu hızlı artış önemli kapasite fazlası oluşturmuştur. Ahşap palet üretiminin kolay yapılabileceği düşüncesine giren yatırımcılar,  bu alanda yatırımlar yapmışlar. Bunu sonucunda birçok yatırım başarısız olmuş ve özelikle bugünlerde 2019 temmuz bu durum iflaslara ve kapasite fazlası sahip olmuştur.Gerçi yatırımların birçoğu merdivenaltı tabir ettiğimiz, yetersiz sermaye ve makine parkı sahibi firmalardır.

palet fabrikası palet üretimi 1

Palet fabrikaları ve  palet Üreticileri özelikle 80 lerde başlayan, 90 larda hızlanan raflı  paletli istifleme ve elleçleme sistemlerinin hızla artması sonucu, ahşap palet ihtiyacı artmış tır.Fakat palet fabrikası yatırımları herzaman bu ihtiyacın çok üstünde artması, fiyatlarda yoğun rekabet, maliyetin altında satışları getirmiş, bunun sonucunda bugünlerde yaşanan ( 2019 temmuz ) ekonominin daralmasıyla birlikte, birçok işletme de iflas lara sebep olmuştur.

Palet üreticileri yatırımları nın çoğunu ısıl işlem fırını  ( ISPM15 damgası ihracata  uygun paleti üretimi için şart ),  kurutma fırını olmadan, herhangi bir standart üretim belgesi olmayan, birçok süreci  belirsizlik ve hesapsızlık içerisinde yapılmış ve yürütülmüş bunun sonucunda da, yatırımların geri dönüşü mümkün olamamıştır.

palet fabrikası ISPM15 ısıl işlem fırınıPalet fabrikalarının amacı dünyada ve Türkyiye de uzun zamandır oturmuş. Euro EPAL palet, CP palet,  eskiden beri devam eden standart palet üretimlerinin yanısıra, müşteri ihtiyaçlarına göre özel üretimlerde yapabilmektir. Ayrıca Son dönemde TURPAL derneğinin ortaya koyduğu ve üretimini yaptığı Türkiyeden çıkan yegane palet standartıda TURPAL hızla piyasada yer almaktadır.BIM grubunun ve tedarikçilerinin öncelikle  kullanması sebebiyle BIM paleti olarak tanınmış  80×120 palet ve 60×80 TURPAL paletler piyasadan olumlu dönüşler almaktadır.

Palet Fabrikası yatırım yaparak, palet üretimi, palet imalatı işine giren bir iş insanı öncelikle, ihtiyaçlardan hareket etmeli ve bölgesel ihtiyaçlara cevap verecek bir işletme kurması daha isabetli olacaktır. Piyasadaki Europalet fiyatlarını, CP palet fiyatlarını ve diğer palet fiyatlarından hareketle, uygun bir fizibilite analizi ile yola çıkılmalıdır.

palet fabrikası

Palet  Üretimi

Ahşap Palet Üretimi nin ve Palet fabrikası kurulumunun en önemli öncelik palet, toplam maliyetleri minimize edecek şekilde, hammadde ve  palet pazarında etkin tedarik zinciri ağı oluşturulmasıdır.

Ayrıca palet üretimi ve ticareti bütün işler gibi dışardan gözüktüğü kadar kolay  değildir.Önemli incelikleri vardır.Çok İyi bir ekip ister, herşey önemliside güvenilecek bir ekip, Finans gücü, hammadde yakınlık, pazara uygun lojistik maliyetle teslimat.Öbür türlü önemli paraların çok rahat batabileceği, iş büyüdükçe çok önemli sermaye isteyen, finans yönetimi ayrı bir incelik isteyen çok ciddi bir iştir.Bu sebeplerle tüm Yatırımcılara palet fabrikası kurmadan önce ciddi değerlendirme yapıp, karar vermeleri zaruridir.

Yıllardan 6 fabrikayla farklı lokasyonlarda Palet fabrikaları bulunan grubumuz, sıfır palet imalatında her türlü paleti  kaliteli ve tam zamanında tedarik edecek şekilde organize olarak müşterilerinin  taleplerini en optimum şekilde cevap verebilmektedir.

Bize ulaşabileceğiniz telefon 0 532 3938426.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir