İçeriğe geç

PALET NEDİR? TANIMI VE LOJİSTİĞİ

Palet lojistiği, materyal teslim endüstrisinin önemli bir parçasını oluşturur. Bir palet; ürünlerin bir bütün olarak ve birim yük olarak, toplanıp yüklenmesini, taşınmasını, teslimini, depolamasını sağlayan, yatay düzlem aracı şeklinde tanımlanabilir. Buna ek olarak, paletler başka bir palet üzerine yüklendiğinde ürüne hiçbir zarar gelmemesini garantilemek amacıyla tasarlanırlar. Bu paletin alt döşemesinde oluşturduğu kapsama alanı sayesinde olur.
Eğer internete bakarsanız, birçok ahşap palet çeşidini, aralarından seçmeniz için bir palet zenginliği oluşturduğunu görürsünüz. Farklı ebatlar, şekiller vs arasından seçebilirsiniz. Öne çıkan paletler Euro palet, Cp3 palet, Cp9 palet, 80×120 ahşap palet, 100×120 ahşap palet olarak sıralayabiliriz. Ancak, yapmanız gereken ana tercihlerden biri hangi materyali seçeceğinizdir. Emrinize hazır iki ana seçenek vardır: plastik paletler ve ağaç, ahşap,tahta paletler. Bu paylaşım deponuz ve taşıma ihtiyaçlarınız için doğru karar vermenize yardım etmek amacıyla her ikisiyle de ilgili avantaj ve dezavantajları değerlendirecek. Yani, neyi bilmeye ihtiyacınız olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin…

Ağaç, Ahşap, Tahta, Paletler
Ağaç paletlerin kullanımıyla ilgili pek çok avantaj var. İnsanların bu tür paleti seçmelerinin ana sebeplerinden biri en ucuz olmaya yatkın olmasıdır. Kısıtlı bir bütçe ve maliyet odaklı alışveriş yapanlar için ideal. Ayrıca tamir edilmesi, tekrar kullanılması da kolaydır ki, ikinci el ahşap palet kullanımı çok önemli tasarruflar sağlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken paleti tamamen yenilemek yerine kırık palet tahta veya takozlarından birini çıkarıp yenilemektir. Buna ek olarak, ahşap palet geri dönüşümü sayesinde, ahşap, tahta, ağaç tan yapılan paletler çevreye zarar vermeyen sanayi ürünleri olarak ön plana çıkıyor. Paleti yapmak için kullanılan malzeme, ağaç, ahşap, tahta veya feri dönüştürülmüş materyallerden olabilir ve palete artık ihtiyaç duyulmadığında kağıda ve kağıt hamuruna dönüştürülebilir.

Bunun yanında, ahşap yapımının daha çabuk ve kolay olması bağlamında da fayda sağlar. Bu özellikle hatırı sayılır miktarda palet kullananlar için çok önemlidir. Son yıllarda Türkiye de son müşteri sevklerinin de paletli sevkiyat olarak yapılmaya başlanması ahşap palete olan ihtiyacı ve etkin kullanımını çok önemli bir lojistik konu olarak ortaya çıkarmıştır. Her şey hesaba katıldığında, ahşap tahta palet güçlü ve dirençlidir. Üstelik daha yüksek güvenlik sunar çünkü daha fazla sürtünme sağlar, plastikle kıyaslandığında bile durum daha fazla öyledir. Bu da materyallerin paletin üzerindeyken kolayca kayıp düşmeyeceğini garantiler.

Ahşap, Tahta, ağaç paletler geri dönüşüm ve ikinci el ( 2.el ) palet sayesinde toplam palet fiyatları, işletmeler açısından daha ucuz hale gelirler. Bu durum plastik paletlerle rekabet açısından ahşap tahta paletlerin hala açık ara önde olmasını sağlamaktadır. Özelikle, aynı hatta daha kuru ağaç kullanılması sayesinde, mukavemet ve kalite açısından, sıfır paletleri %10 seviyesinde geçen, ikinci el ( 2. El ) paletleri kullanan işletmeler lojistik maliyetlerinde önemli tasarruflar sağlamış olurlar. Bunun yanında 80×120, 100×120 ahşap palet, yani ana ölçüleri Euro palet olan fakat kendi ürünleri has, optimum takoz ve tahta kalınlarıyla palet kullandıkları taktirde daha uygun palet fiyatları, ahşap palet her zaman satın alarak, lojistik palet maliyetlerini daha da aşağılara çekebilirler.Bu konuda OZON palet olarak firmamız, birçok işletmeye onlara en uygun sıfır palet, ikinci el palet seçiminde yardımcı olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir