İçeriğe geç

20 LİK VE 40 LIK KONTEYNERE KAÇ PALET YERLEŞİR VE KAÇ PALET SIĞAR HESAPLAMASI NASILDIR ?

20 lik (inçlik) konteyner ölçülerine göre; tek katlı sırada, maksimum 11 adet 80×120 Euro palet yerleştirilebilir, Ayrıca 10 adet 100×120 Standart ISO palet yerleştirilebilir ve maksimum 10 adet 110×110 asya palet yerleştirilebilir.
40 lık (inçlik) konteyner ölçüleri ve yerleştirmeye göre; tek katlı, maksimum 21 adet 100×120 Standart ISO palet yerleştirilebilir. 40 inçlik bir konteyner ede yerleştirme düzenlerine göre tek katlı sırada, maksimum 25 80×120 Euro palet yerleşebilir.

20 lik ve 40 lık konteynerlere kaç ahşap plastik euro palet sığar, yerleşir ve hesaplaması nasıldır ? sorusu cevaplamadan önce Palet nedir sorusu cevaplayalım.

Son yıllarda artan oranda, hemen hemen her sektör ve firmada, standart yük yükleme, taşıma ve aktarma platformu olarak üretimden ihracata oradan müşteri deposuna oradan perakendecinin deposuna, mağazasına kadar giden ortak optimum elleçleme birimi olarak kendini kabul ettiren standart ölçüleri olan, ahşap, tahta, plastik platformlar palet olarak tanımlanmıştır. Ticaret ve iş hayatının her alanında olduğu gibi, 2015 yılına girdiğimiz bugünlerde yaptığımız ihracat ta verimlilik çok önemli. İhracat yeni başlayan, başlayacak veya kafasında soru işareti olanlarımız için 20 lik ve 40 lık ihracat yük konteyner lerine palet yerleşiminin ne olduğu ve nasıl yapılması gerektiği bilgisini içeren bir dokuman hazırladık.

20 lik ve 40 lık ihracat yük konteynerine konabilecek, palet sayısı 20 lik ve 40 lık ihracat yük konteynerinin büyüklüğüne ve kullanılacak palet çeşitlerine dolayısıyla ilgili paletin standart palet ölçülerine değişir. Türkiye nin ticaret hinterlandında ve genel olarak dünyada en çok kullanılan paletler Euro palettir.

20 lik 40 lık Kontainere kaç palet sığarDünyada diğer en çok kullanılan palet in ismi ise standart palet tir. Endüstriyel ISO palet olarak adlandırılır. Kuzey Amerika, Kanada, Avrupa başta olmak üzre dünyanın birçok tarafında kullanılan bir palet çeşitidir. Standart Paletin, palet ölçüleri 100cm X120 cm dir.Bunlara ek olara Asya da yoğun olarak kullanılan 110×110 asya palet çeşiti bulunmaktadır.

20 lik (inçlik) bir konteynere tek katlı sırada, maksimum 11 adet 80×120 Euro palet yerleştirilebilir, Ayrıca 10 adet 100×120 Standart ISO palet yerleştirilebilir ve maksimum 10 adet 110×110 asya palet yerleştirilebilir.

40 inçlik bir konteyner ede yerleştirme düzenlerine göre tek katlı sırada, maksimum 21 adet 100×120 Standart ISO palet yerleştirilebilir.40 lık (inçlik) bir konteyner e yerleştirme düzenlerine göre tek katlı sırada, maksimum 25 adet 80×120 Euro palet yerleştirilebilir.

20 lik ve 40 lık konteynere yapılan yükleme sadece yükün kapladığı alanla ilgili değildir. Tonaj kısıtıda diğer önemli faktördür. Eğer ürün ağırlığı az ise, ek tedbir ve donanımlarla iki katlı yükleme yapmakta mümkündür. Öte yandan ürün ağırlığı fazla ise bu durum yüklenebilecek palet sayısını da azaltabilir.

Ayrıca 20 lik ve 40 lık konteyner transfer yollarındaki, karayolları tonaj limitlerine de uyması gerekir. Eğer bu durumu dikkate almazsanız, konteyner yükünüzü yükleseniz bile transfer noktalarından, geçeceği yollardan, konteyneriniz geçemeyebilir veya ağır cezalar alabilirsiniz.

Eğer hacimli yükleme yapıyorsanız, dökme yükleme yapmanız daha ekonomik olabilir. Birkaç teslim noktalı yüklemelerde tercih edilmeyen dökme yükleme, konteyner tek noktaya gidiyorsa ve işçilik maliyetleri uygunsa, tercih edilebilir. Palet yükseltmede 20 lik ve 40 lık konteyner doluluğunu artıracaktır. İki katlı sırada ( double-deck ) paletli sevkiyat amaçlı yüklerken, palet yükseltmelerinizde ürünlerin koli mukavemeti , başarılı, hasarsız bir yükleme ve teslimat için şarttır.

Paletlerimizi seçerken, sıfır Euro ahşap palet, plastik palet seçebilirken, aynı zamanda ikinci el (2.el ) ahşap Euro palet te kullanabilirsiniz. İkinci el (2.el ) ahşap palet, plastik palet fiyatları %70 varan oranlarda daha ucuzdur. Mukavemeti ve kalitesinde sıfır, yeni paletlere göre fark yoktur. Kimya sektöründe yoğun olarak kullanılan, Cp kimya palet leri ( CP1 palet, CP2 palet, CP3 palet, CP4 palet, CP5 palet, CP6 palet, CP7 palet, CP8 palet, CP9 palet )in 20 lik ve 40 lık konteyner yerleşimi ve hesaplanışını farklı bir makalemizde ele alacağız.

Ahşap sandık ve kasalı, ihracat yüklemelerimizde, mümkün olduğu kadar , Ahşap , OSB, sandık ve kasaların taban ölçüleri, Euro palet veya ISO palet ölçülerinde olursa, 20 lik ve 40 lık konteynerlere yerleşim hesabı ve tüm teslimat sürecinde elleçlemesi daha etkin olur.

Ozon palet Lojistik kap ve Paketleme firması olarak, yukarıda bahsedilen tüm süreçlerde optimum, ahşap ambalaj, ahşap palet, plastik palet, ahşap, plastik kasa ve sandık seçim, imalat ve tedarik konularında tüm sektörlerde ileri gelen birçok firmaya hizmet vermeye devam etmektedir.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir