İçeriğe geç

İKİNCİ EL PALETLER ÇOK SAĞLIKLI VE HİJYENİK

Artık sıfır palet kullanmaya sebep olan en önemli hijyen kaygısının, İkinci el ( 2. el ) paletlerin üzerinden kalktığını, yukarıda Avrupa nın saygın birliklerinin yaptığı, detaylı araştırma ve analizler sonucu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu durumu palet sektöründe İkinci el ( 2. el ) palet üreticileri, ahşap palet tedarikçilerine bildirmek gerekiyor. Böylece İkinci el ( 2. el ) paletler hakettikleri İkinci el ( 2. el ) ahşap palet fiyatlarına kavuşabilirler.Tabii hurda palet fiyatları artmamalı.

1950’lerden beri, hurda paletlerin geri dönüşümü bazı ülkelerde önce yerel daha sonra ulusal boyuta ulaşmıştır. Bu durum hem kullanılmış paletlerin çöpe atılmasını azaltan ve hem de yeni paletlerin fiyatını aşağıda tutan bir piyasa oluşmasını sağladı.Bunu sonucunda Dünya da hurda paletlerin iyileştirilip, tamir edilip yeniden kullanılmasını, son yıllarda ulusal ve yerel ticaret anlamında artırmıştır. Avrupa’da en eski uluslararası palet geri dönüşüm planı 1958’de Avusturya’da “Avrupa Palet Değişim Programıyla” başlamıştır ve şu anda tüm dünyada kullanılmaktadır. Hurda paletler Geri kazanılmış İkinci el ( 2. el ) palet lerin, belli standartlarda olması ve sağlığı için Avrupa da değişik palet birlikleri çalışmalar başlattı.

Palet geri dönüşüm sanayisi 1980’lerde tam anlamıyla organize olmuş ve İngiltere’de, Avrupa’nın hurda palet geri dönüşümüne ve İkinci el ( 2. el ) palet kullanımına yönelik ilk palet birliği kurulmuştur. Bu birlik şu anda çok rağbet görülmesiyle bilinen ve gittikçe gelişen Ulusal Palet Dağıtım Birliği’dir.(NAPD)Avrupa’nın değişim planı eksikliğinden çok bu durum Avrupa’nın diğer yerlerinden çok İngiltere’de gelişmiştir. Bu hurda palet geri dönüşüm planına yönelik proje ekibi 1993’te çalışmaya başlamıştır. Hurda Palet geri dönüşüm dosyası ulusal çalışma taslağı olarak geliştirilip BSI’ya teslim edilmiştir.1995’te ise bu durum Avrupa hurda palet geri dönüşüm standartlarının başlangıç dosyası halini almıştır.EN ISO 18613: 2000 standartlı, Palet standartlını ve Ahşap palet geri dönüşüm standartlarını belirtir.

Hurda palet Geri dönüşüme katkıda bulunan, Fransız Palet Birliği(SYPAL)muhtemel çevresel kirliliği ortaya çıkarmaya karar verdi ve Fransa genelindeki İkinci el ( 2. el ) Euro paletlerden büyük bir örneklem alıp, inceledi. İncelemeler sonucu hurda paletlerden geri dönüştürülmüş, İkinci el ( 2. el ) ahşap tahta 80×120 Euro palet, İkinci el ( 2. el ) ahşap tahta 100×120 Euro palet, İkinci el ( 2. el ) ahşap tahta CP3 palet, İkinci el ( 2. el ) ahşap tahta CP9 palet İkinci el ( 2. el ) ahşap tahta CP serisi paletler ve diğer geri kalan Hurda paletlerden geri kazanılmış İkinci el ( 2. el ) paletlerde; Civa, krom, ve kurşun gibi ağır metallerin minimum seviyede olduğunu ortaya çıkardılar, ki bu ölçümlerde tespit edilen veriler;EC tarafından ahşap tahta palet ve paketleme sanayinin belirttiği 94/62 seviyesinin altındadır.

2000’li yılların başında NAPD ( İngiltere Palet Birliği ) İngiltere Yorkshire Devlet Laboratuvarında, hurda paletlerden kazanılan İkinci el ( 2. el ) ahşap paletler hakkında detaylı bir analiz yürütür ve bu araştırmayı, başka maddelerin oranlarının bulunmasına kadar genişletti. Sonuçlar paletlerini, laboratuvara teslim eden, 21 NAPD üyesi için oldukça umut verici. Çünkü, krom ve cıva seviyeleri maximum izin verilen seviyenin altındadır.

Artık sıfır palet kullanmaya sebep olan en önemli hijyen kaygısının, İkinci el ( 2. el ) paletlerin üzerinden kalktığını ve ikinci el paletleri güvenle tüm sektörlerin kullanabileceğini, yukarıda Avrupa nın saygın birliklerinin yaptığı, detaylı araştırma ve analizler sonucu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu durumu palet sektöründe İkinci el ( 2. el ) palet üreticileri, ahşap palet tedarikçilerine bildirmek gerekiyor. Böylece İkinci el ( 2. el ) paletler hakettikleri İkinci el ( 2. el ) ahşap palet fiyatlarına kavuşabilirler.Tabii hurda palet fiyatları az artması şartıyla.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir