İçeriğe geç

2014 YIL SONU AHŞAP TAHTA PALET FİYATLARINDAKİ ARTIŞ

80×120 Ahşap tahta Euro palet, 100×120 Ahşap tahta Euro palet, Cp palet olarak da ifade edilen; CP1 palet, Cp3 palet ve Cp9 palet gibi tüm sektörlerde kullanım oranı %70 lere varan palet çeşitlerinde 2014 yıl sonundaki fiyat artışları, enflasyona ve yeniden değerleme oranlarına artacak olan işçilik, hammadde, elektrik, su ve diğer gider kalemlerine paralel olmazsa, 2015 YILI Ahşap Tahta palet sektörü için zor bir yıl olabilir.

Türkiye de, 2015 yılı; Haziran ayında yapılacak seçime doğru gidiş, Ukrayna da ki savaş ve Batı- Rus gerginliği, Ortadoğu da devam eden savaş, Uzakdoğu da, Çin, Japonya, Amerika gerginliği gibi iç ve dış siyasi, ekonomik riskler içeriyor. Ayrıca 2015 te Dünya ekonomisindeki büyümenin yavaşlayacağı yönde güçlü beklentiler var.

2014 Kasım ayı itibariyle, geride bıraktığımız 10 ay da enflasyon oranı; Yılbaşından itibaren kuraklık ve don gibi nedenlerle yükseliş eğilimini sürdüren gıda fiyatları, ekim ayında aylık bazda yüzde 2,65 ve yıllık bazda yüzde 12,56 artarken TÜFE’ye aylık ve yıllık bazda etkisi sırasıyla 0,63 ve 3,07 puan oldu.

Giyim fiyatlarındaki artışın mevsimsel boyutlarda gerçekleştiği; düşen enerji fiyatlarının ise olumlu tarafta yer almaya devam ettiğini gözlemliyoruz. Kur etkisiyle ilgili olarak, sağlık fiyatlarında geçmiş kur değer kaybının birikimli etkisi görülürken; kurun sonraki değer kazancının ev eşyası ve haberleşme gibi sektörlerde olumlu yansımaları dikkati çekiyor.

Sonuç olarak, enflasyonun yıl sonuna kadar yüzde 9 civarında dalgalanması olası görünüyor. Yıl sonu tahminimizi yüzde 9,2 olarak koruyoruz.. Bu durumun kalan 2 ayda ahşap palet fiyatlarını artıracak etki gösterecektir.

2014 Yeniden değerleme oranı da % 10,11 olarak açıklandı. Bu oran bile ahşap tahta palet fiyatlarında en az bu oranda artış olması gerektiğini işaret ediyor.

80×120 Ahşap tahta Euro palet, 100×120 Ahşap tahta Euro palet, Cp palet olarak da ifade edilen; CP1 palet, Cp3 palet ve Cp9 palet gibi tüm sektörlerde kullanım oranı %70 lere varan palet çeşitlerinde yıl sonundaki fiyat artışları, enflasyona ve yeniden değerleme oranlarına artacak olan işçilik, hammadde, elektrik, su ve diğer gider kalemlerine paralel olmazsa, 2015 Ahşap Tahta palet sektörü için zor bir yıl olabilir. Bu konuda yalnızca fiyat kırma veya güncel ahşap tahta palet fiyatlarında artış yapmayacak satış politikalarıyla, hareket edecek firmalar 2015 yılında önemli darbeler yiyebilirler.

Pekala, ne yapmalı ? Öncelikle Müşterilerimizle mevcut piyasa koşulları, Enflasyon oranları, 2015 beklentileri, hammadde fiyatlarındaki artışlarda, sayısal olarak sunularak, müşterinin Ahşap tahta paletinde yapılacak artışlar konusunda, beraber mutabık kalınarak hareket edilmesi çok önemlidir.

2015 yılı için, ahşap palet fiyat artış taleplerinin zemini şimdiden hazırlanmalıdır. Ayrıca yapılacak zamlar sadece sıfır ahşap tahta palet fiyatlarına değil, ikinci el ahşap Euro ahşap tahta palet fiyatlarında ve cp1, cp9, cp3 palet fiyatlarında da olmalıdır. Öbür türlü sıfır palet ve ikinci el paletleri arasında arz talep dengesizlikleri olabilir.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir