İçeriğe geç

2015 SIFIR AHŞAP TAHTA EURO PALET FİYATLARI

2015 Ahşap Euro palet fiyatları, 2015 yılının ilk çeyreğinde nasıl seyredeceği sorusu, tüm sektör ve müşterileri tarafından dikkatle takip ediliyor.2015 fiyatlarının oluşmasında kuşkusuz en önemli faktör 2014 yılı enflasyon rakamları oldu. Enflasyona paralel olarak enerji, işçilik fiyatlarının artması, ayrıca 2015 yılına girerken geçen seneki döviz fiyatlarındaki artış da hammadde kereste fiyatlarının artırarak, palet fiyatlarının artmasında önemli bir faktör oldu.2014 yılı ÜFE, TÜFE ortalaması yıllık 7,2 oldu. Dünya piyasalarında birçok hammaddede olduğu gibi, kerestede Çin in büyümesi ve talebi etkili olmaya devam ediyor.Çin yüksek büyüme oranı hala devam ediyor.

2015 yılının ilk çeyreğinde Sıfır ahşap tahta euro palet fiyatları nı birinci derecede, hammadde yani çam tomruk ve biçilmiş çam kereste fiyatları etkiliyor. Türkiye kereste tüketiminin yaklaşık % 90 nını ithalat yoluyla karşılıyor. Bu sebeple döviz kurundaki değişim ana ithalatçılarımız olan Ukrayna ve Rusya arasındaki Kırım gerilimi ve devam eden çatışmalar, kereste tedariğini zorlaştırmış buda fiyatların artmasına sebep olmaktadır. Sıfır Ahşap tahta 80 x 120 EPAL Euro palet üreticileri de hammadde fiyatlarından direkt etkilenmektedir.

Sıfır ahşap tahta euro palet fiyatları etkileyen diğer önemli faktör ise işçiliktir.İşçilik fiyatları Türkiyede nispeten iyi olmasına rağmen, 2015 ocak itibariyle, minimum enflasyondaki artış kadar, Sıfır ahşap tahta euro palet imalatçılarının işçilik maliyetlerinde artış olmuştur. İşçilik fiyatlarında tüm sektörleri etkileyen enflasyonun üzerindeki artış trendi, Sıfır ahşap tahta euro palet imalatçılarını ve palet imalat sektörünü olumsuz etkilemektedir.

2014 yılındaki enerji fiyatlarındaki artışta, Sıfır ahşap tahta euro palet imalatı sektörünün palet imalat maliyetlerini artırdı. 2014 yılında Elektrik ve Doğalgaz zamları % 9 olarak gerçekleşti.

2015 Ocak ayı itibariyle İstanbul palet imalatçıları, Gebze palet imalatçıları, Kocaeli palet imalatçıları, Sakarya palet imalatçıları, Ankara palet imalatçıları, Bursa palet imalatçıları, Tekirdağ palet imalatçıları, Çorlu palet imalatçıları, Çerkezköy palet imalatçıları, İzmir palet imalatçıları, Balıkesir palet imalatçıları, Manisa palet imalatçıları, Gaziantep palet imalatçıları, Konya palet imalatçıları, Mersin palet imalatçıları, Adana palet imalatçıları, gibi gelişmiş sanayi bölgelerimizdeki Sıfır Ahşap tahta 80 x120 Euro palet ölçülerindeki, bir paletin satış fiyatı 40 TL ile 50 TL arasında değişmektedir. .ISPM15 Isıl işlem görmüş bu paletler EPAL standartlarıyla üretilmektedir.2015 yılı İkinci el palet fiyatlarını farklı bir makale de ele alacağız.

Ahşap Euro palet imalatında kalitesiyle, müşteri odaklı, servis seviyesi yüksek hizmet anlayışı ile Ozon palet gerek Sıfır ahşap palet imalatında, gerek ahşap kasa, ahşap sandık imalatında sürdürülebilir, kaliteli, optimum maliyetlerle etkin hizmet beklentisinde olan müşterilerini, üst seviyede memnun etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir