İçeriğe geç

AHŞAP KASA VE AHŞAP OSB SANDIKLA AHŞAP AMBALAJ

Ahşap Kasa, Ahşap Sandık ve OSB sandık, kasa imalat ve kullanımının artması,son 40 yılda küçük ve orta ahşap ambalaj kasaları sektörünün büyümesi, paletlerin ve taşıma konteynerlarının kullanımının artmasıyla beraber dikkat çeken bir hal aldı. Bu durumşu anda taşıma konteynerlarında gemiyle taşınan paletlerin birim yükünün baskın olduğu uluslararası taşıma endüstrisine fayda sağlayan küçük bir parçadır.Özelikle katma değeri yüksek ürünleri denizaşırı veya uzun yol gidecek, çarpma,sarsıntılara, Korazyona karşı dayanıklı olması beklenen, VCI naylonla paketleme ye ek olarak, dış ambalaj olarak ahşap kasa, ahşap sandık, OSB sandıkları, kısacası ahşap ambalaj, ürünün hasarsız ve sağlıklı olarak teslim edilmesini sağlayana en önemli faktörlerdir. Ahşap kasa, sandık larla yapılan Ahşap ambalaj ve paketlemenin avantajlarını 5 ana başlıkta toparlayabiliriz;

· Korunaklı bir yapı
· Lojistik süreçlerde daha kolay elleçleme
· Dış mekanlarda depolama ve elleçleme imkanı
· Konteyner ve raf aralıkları dikkate alındığında optimum taşıma ve depolama imkanı

Endüstrinin daha geniş bir ucu 1500 kg’ı aşan kasalar olarak sınıflandırılır( bir sonraki sayfada büyük ihraç taşıma kasaları olarak anlatılacak) taşıma konteynerlerinin ebat ve ağırlık kısıtlamaları ve üretilmiş pek çok ihraç ürünü için uygun koruma ihtiyacı sebebiyle nispeten sağlıklıdır.

Daha yüksek fiziksel koruma gerektiren kırılabilir ve neme hassas ürünler biçilmiş keresteden (görseldeki gibi), kontrplak, OSB sandık, OSB kasa(waferboard) ya da ahşapla desteklenen çok katlı elyaf levhadan yapılan küçük kereste kasalarda paketlenebilirler. Çok değerli maddeler örneğin antikalar yük konteyneriyle gemide taşınacak bile olsalar genellikle biçilmiş keresteden ya da kontrplaktan yapılan kasalarda paketlenirler.

İleri teknoloji ürünleri, makineler, makine parçaları, vb.. hasarlanmaları çok büyük maliyetlere yol açacak, bazen üretimin aksamasına sebep olacak ürünlerinde ahşap kasa, ahşap sandık, OSB kasa, OSB sandık, kontrplak kasa, kontrplak sandık gibi ahşap ambalajlarla paketlenmesi, yaygın uygulamalardır.

Türkiye de ahşap kasa ve ahşap sandıkların , ahşap ambalaj ve paketleme olarak kullanıldıkları önemli bir alanda, mermer, granit, gibi taş ürünleri sektörüdür.Türkiye coğrafi olarak, İstanbul ahşap sandık ve ahşap kasa üretimi, Sakarya ahşap sandık ve ahşap kasa üretimi, Kocaeli ahşap sandık ve ahşap kasa üretimi, Bursa ahşap sandık ve ahşap kasa üretimi, Ankara ahşap sandık ve ahşap kasa üretimi, Balıkesir ahşap sandık ve ahşap kasa üretimi, Afyonkarahisar ahşap sandık ve Ahşap kasa üretimi, Bilecik ahşap sandık ve kara üretimi, Denizli ahşap sandık ve ahşap kasa üretimi, Muğla ahşap sandık ve ahşap kasa üretimi ve Eskişehir ahşap sandık ve ahşap kasa üretimi önde giden bölgelerimizdir.

Denizaşırı ihracat yapan mermer sektörümüz, ürünleri çatlama ve kırılma olmadan müşteriye ulaşması için yoğun olarak farklı ölçü ve ebatlarda ahşap Kasa, ahşap sandık kullanmaktadır. Bu şekilde konteynerlara maksimum seviyede mal planlama ve yükleme imkanını ahşap ambalaj paketlemeyle elde etmişlerdir.

Ahşap kasa, ahşap sandık, OSB kasa OSB sandık, kontrplak kasa, kontrplak sandık gibi ahşap ambalajlar, ahşap euro palet üstüne yapılabildiği gibi, Ahşap kasa ölçüleri, ahşap sandık ölçüleri, OSB kasa ölçüleri, OSB sandık ölçüleri, kontrplak sandık ve kontrplak kasa ölçüleri, Euro palet ölçülerindende farkklı ise, kasa ve sandıklara özel ölçülerine göre, özel ölçülü ahşap palet imal edilmektedir. Bazı ahşap kasa ve ahşap sandıklar ahşap paletsiz olarak da imal edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir