İçeriğe geç

Ahşap Paletlerin Korunması

Uzun yıllardan itibaren birçok alanda kullanılan paletler ahşaptan üretiliyor. Buna alternatif olarak plastik malzemeden de üretime başlanmış olsa da hiçbir zaman bu ürünler ahşap palet kadar tutulmadı.

banner01Firmalar ürünlerin üretiminden aktarımına kadar birçok alanda palet kullandığı için bu paletlerin uzun ömürlü olmasını istiyor. Üretici firmalardan toplu olarak alınan paletlerin yalnızca birkaç işlik değil uzun seneler onlara hizmet etmesi bekleniyor. Bunun için de bu paletlerin iyi korunması gerekiyor. Bu korunma işleminde ilk iş üretici firmalara düşüyor. Üretim esnasında yapılan işlemlerle paletlerin ömürleri ciddi biçimde arttırılabilir.

Euro palet ya da normal ahşap paletlerin üretiminde ahşabın fırınlanması ve su taneciklerinden tamamıyla arıtılması gerekiyor. Eğer yapısında çok ufak da olsa su tanecikleri kalırsa kısa sürede paletlerde bozunmalar yaşanabiliyor. Günümüzde büyük firmaların çalıştığı palet üreticileri üretilen paletleri önce fırınlayıp sonrasında sıcak buharla kurutarak sudan tamamıyla arındırılmasını sağlıyor. İkinci aşamada ise üretici firmalar ahşap paletleri koruyucu malzemelerle kaplıyorlar. Jelimsi bir yapıda olan bu koruyucular ince bir tabaka halinde paletlerin üzerine uygulanarak paletlerin dış etmenlerden korunması sağlanıyor. Vernik ya da bezir gibi malzemeler bu amaçla kullanılan malzemelerin başında geliyor. Son dönemde ise palet üreticileri paletlerin içerisine koruyucu maddeler enjekte ediyor. Bu da dayanımı direkt olarak olumlu yönde etkiliyor.

Bu çalışmalarla güçlendirilen paletler de uzun süreler bozulmadan kullanılabiliyor. Son dönemde üretilen paletlerin kalitesinin artması 2. El palet sektörünün de oluşmasına sebep oldu. Eski dönemde birkaç kullanımda bozulan paletleri başka firmalar da almadığı için böyle bir sektör yoktu. Ancak artık teknolojinin gelişimi sayesinde firmalar daha dayanıklı paletler ve kasalar üretebiliyor. Son dönemde üretilmeye başlanan plastik kasa ile bu dayanıklılık en üst noktaya çıktı. Hala birçok firma ahşap kasa kullanmaya devam etse de büyük firmalar plastik ürünleri kullanmaya başladılar. Doğa şartlarına daha dayanıklı olan bu paletler ve kasalar, aynı zamanda çok daha dayanıklı bir yapıya sahip oluyor. Tabi ki sunduğu bu avantajlar sebebiyle de fiyatı ahşap malzemelere göre daha fazla oluyor.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir