İçeriğe geç

EURO PALET AĞIRLIĞI VE HACMİ

Euro palet ağırlığı ve Euro palet hacmi her Euro çeşidine göre değişebilmektedir.Ahşap Euro paletler bilindiği üzre dünyada, Avrupa da ve Türkiye en çok kullanılan palet çeşitidir. Ürünler üretildikten sonra veya elleçlendikten sonra kolay taşınabilmesi için konulan paletler daha sonra taşıyıcı araçlara forkliflerle yüklenirler.Taşıyıcı araçlar kamyon, TIR, Dorse , 20 lik konteyner, 40 lık konteyner tren vagonu veya uçak olabilir.Tüm bu taşıma araçlarının yük taşıma istiab sınırlamaları vardır. Bu sebeple yüklerin üzerine konulduğu ahşap Euro palet ağırlığını ve hacmini de bilmek çok önemlidir.

Aşağıdaki tabloda ahşap Euro palet çeşitleriyle beraber, Ahşap Euro palet ağırlıklarını ve hacimlerinide bulabilirsiniz..Bu bilgileri euro palet ölçülerine ek olarak veriyoruz.

euro%20palet%20a%C4%9F%C4%B1rl%C4%B1%C4%9F%C4%B1%20tablo%203

Ahşap Euro paletlerle Paletli sevkiyat yük planlaması yaparken, normal kamyonları 16,17 palet, 40 ayaklar 21 palet, Tır lar ise 33 palet alır.Double deck yani çift katlı tırlar ise 66 palet alır. Ahşap Euro 80×120 paletlerlerle yüklendiği dikkate aldığımızda ortalama ağırlık 25 kg olarak hesaplanırsa 33 paletlik bir yüklemede sadece palet ağırlığı 33*25=825 kg, yani yaklaşık bir ton etmektedir.Bu ağırlığıda TIR taşıma istiabinden düşerek yük almak gerekir.Öbür türlü Karayolları müdürlüklerinin ağır cezalarına muhatap olunabilir.

Paletli sevkiyatlarda, hacimsel olarak da yine 80×120 ahşap Euro paleti dikkate alırsak, ahşap Euro paletler bir TIR da yaklaşık 4,62 m3 ( 33*0,14 m3 / palet ) lük yer işgal ederler.Net yük hacmini bulmak için bu hacmi toplam araç hacminden düşmek gerekir.

Diğer tüm taşıma araçları ve konteyner yüklemelerinde ahşap Euro palet ağırlık ve hacmi dikkate alınarak yük planlaması yapılmalıdır.Diğer türlü Türkiyede veya yurtdışından yük fazlalığı veya standartlara uyulmaması sebebiyle, önemli cezalarla karşılaşılabilinmektedir.

Euro palet ölçüleri nedir ? sorusunun en güzel cevabı https://www.ozonpalet.com/tr/haberler/euro-palet-olculeri-nedir/ baglantisinda bulabilirsiniz.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir