İçeriğe geç

EURO PALET ÖLÇÜLERİ NEDİR?

Dünyada en çok kullanılan standart palet ölçüleri, 800 X 1200mm Euro palet ölçüleridir
Standart Euro Palet ölçüleri 1200X800X144 mm dir. Euro palette 78-80 çivi özel bir düzenle çakılmıştır.Euro paletin kerestesi Çam veya köknar olmalıdır.Ortalama Euro palet ağırlığı 25 kg ile 35 kg arasında değişir. Euro palet hacmi 45,234 dm3 tür.Aşağıda ölçüleri daha detaylı olarak , çizimlerle desteklenerek anlatılmaktadır.

Tüm Tedarik Zincirinde yüklerin stoklanmasını, korunmasını ve transferini, sağlayan, en etkin ambalaj palettir. Palet ölçüleri, ulusal sektörel birlikler tarafından dizayn edilebildiği gibi, firmalara has dizaynlarda söz konusu olmuştur. Ülkeler arası ticaretin, hem kıta içinde, hemde global anlamda artmasıyla beraber, standart palet uygulamalarına ihtiyaç, entegrasyon ve bunun getirdiği verimlilik açısından ihtiyaç duyulmuştur. Bu anlamda dünyada en çok kullanılan standart palet ölçüleri, 800 X 1200mm Euro palet ölçüleridir.

Standart Euro Palet ölçüleri 1200X800X144 mm dir. Euro palette 78-80 çivi özel bir düzenle çakılmıştır.Euro paletin kerestesi Çam veya köknar olmalıdır.Ortalama Euro palet ağırlığı 25 kg ile 35 kg arasında değişir.Euro palet hacmi 45,234 dm3 tür.

EURO PALET ÖLÇÜLERİ1Euro paletin doğuşu ahşap paletlerin demiryollarında kullanılmasına kadar gider. Avrupa demiryolları birliği 1961 yılında, Dünya Demiryolu birliği nezaretinde, palet standartlaştırılması çalışması yaptı.Bu çalışmalar sonucu Euro palet standartları ortaya çıkmıştır.

1979 yılında, Almanya ve Avusturya, o zaman piyasada, çok fazla olan palet çeşidini azaltmak ve standart hale getirmek için çalışma başlattılar. Bu iki ülkenin hedefi , tüm paletlerin, ISO 400 X 300 mm palet ambalaj, ölçülerinin katları olmasıydı. Uzak doğulu bazı ülkelerin ( mesela Japonya ) ISO / TC1 palet standartında ( 1100X1100 mm ) ısrar etmeleri sebebiyle bu iki ülke tam olarak hedeflerine ulaşamadılar. O zamanlar uzak doğuda en çok kullanılan ölçüler 1100 X 1100 mm palet ölçüleridir. Fakat Bu çalışmalar sonucunda, beş farklı ISO palet standart ölçüsü içeren ISO 6780 üzerinde geniş bir mutabakat sağlandı. Bu ölçülerden ikisi dünya çapındaki ihtiyaçları önemli ölçüde karşılayabilen palet ölçüleriydi.

Euro paletin standartlarının ortaya çıkmasıyla beraber, Avrupadaki birçok işletme Tüm tedarik zincirinde, daha verimli ve etkin olabilmek, ayrıca Avrupa da palet değişebilmek için Euro palet kullanmaya başladı. Bunun sonucunda Araçlar, depolar , forkliftler Euro palet ölçülerine göre optimum dizaynları yapılabildi. Bu durum tüm tedarik zincirinde daha çok entegrasyon, daha iyi planlama, ortak dil konuşabilme, ürün ölçülerinin standartizasyonuna kadar giden birçok alanda iyileştirmeler sağlayarak, önemli maliyet avantajları kazandırdı. Ayrıca ulusal birlikler aralarında anlaşmalar yaparak euro palet değişimi yapmaya başladılar. Euro Palete- Euro palet denilen bu değişimlerle önemli maliyet avantajları yakalanabildi.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir