İçeriğe geç

İSTANBUL VE GEBZE PALET İMALAT SEKTÖRÜ

Palet kullanımının yaygınlaşmasıyla beraber, palet imalatı ve palet alımı, palet satışı yapan işletmelerde sanayinin yoğun olduğu bölgelere kümelenmiş bulunmaktadır. Bunun en önemli sebebi lojistik maliyetlerinin düşük tutularak, etkin palet fiyatlarıyla, uzun vadeli müşterilere hizmet verebilmektir. Palet imalatında, palet fiyatını oluşturan en önemli maliyet kalemleri; hammadde ( kereste, tahta ), işçilik ve enerji fiyatlarıdır. Rant gideri de özellikle İstanbul ve Gebze da, arazi m2, fiyatlarının yüksekliği sebebiyle oldukça yüksektir. İkinci el palet işiyle uğraşan işletmelerinde benzer maliyet kalemleri vardır. Sıfır palet imalatı veya ikinci el palet imalatı yapan firmaları tamamı benzer makine parklarını kullanırlar. İstanbul ve Gebze un konumu ve lojistik imkanlarının ( gerek limanlarının hammadde tedarikini kolaylaştırması, gerekse sanayi bölgelerine yakın olması ) üst düzeyde olması sebebiyle, Türkiye palet imalat sektörünün önemli merkezlerinin biridir.

ista%20gebze%20palet%20imalat%206

İstanbul ve Gebze un palet imalatın da önde gelen bir merkez olmasının en önemli sebebi, hammadde ye olan yakınlığıdır. Her tür Tomruk, Kereste, Rusya, Ukrayna, gibi büyük kereste tedarikçilerinden gemi lerle yapabildiği, uygun navlunla kereste tedariği, İstanbul ve Gebze bölgesinde sanayinin yoğunlaşması palet imalatında merkezi konuma yükselmelerini sağlamıştır. Hurda palet tedariği nin İstanbul ve Gebze bölgesinde nispeten kolaylığı İkinci el palet imalatında İstanbul ve Gebze nin daha da önlerde yer almasını sağlamıştır. Büyüklü ve küçüklü birçok firma ikinci el palet imalatı, alım ve satışını İstanbul ve Gebze de yürütmektedir.

ista%20gebze%20palet%20imalat%203Fakat hurda palet fiyatlarındaki şişmiş fiyatlar ikinci el palet imalat sektörü tehdit etmektedir. Ayrıca palet ölçüleriyle yani sahip olduğu desi (dm3) kereste değerine göre ikinci el paletler sıfır paletlere göre çok daha düşük fiyatlara satılmaktadır. Buda sektörün ilerleme ve büyümesini engellemektedir.

Kapasitenin üstünde yapılan yatırımlarda İstanbul ve Gebze de palet imalatı yapan birçok firma da palet fiyatları, maliyetleri karşılamayacak boyutlara ulaşmış gözüküyor. Ölçek yakalanamayan üretim en önemli sebebi, kapasite üstündeki palet imalat amaçlı yatırımlardır. Fakat bu yatırımlar tek çatı altında değil birçok irili ufaklı firma tarafından yapıldığı için, ölçek yakalanamadığı için, inmeyen maliyetlerle beraber rekabetçi fiyatlar firmaları bir kısır döngüye sokabilmektedir.

ista%20gebze%20palet%20imalat%204(1)Gebze ve İstanbul palet imalat sektöründe, Yetersiz sermaye ile kurulan Birçok irili ufaklı firmada, hem kalite hem de finans problemleri yaşamaktadır. Buda ayrı yüksek finans maliyetlerinin getirdiği ayrı bir kısır döngüdür. Ve palet imalatçıları oldukça sarsmaktadır.

İstanbul ve Gebze Palet imalat sektöründe yaptığımız yukarıdaki tespitlerle vbve tespit erken tedbir çok önemli. Zarar dan dönmek de kardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir