İçeriğe geç

SIFIR PALET İN AVANTAJLARI

Sıfır palet kullanımı tedarik, üretim ve dağıtım hizmetleri geliştikçe daha da artmaktadır. Optimum maliyetli palet tedariği her geçen gün artan rekabetle beraber daha da önem kazanmaktadır. Kullanım seçenekleri değerlendirildiğinde ikinci el palet kullanma seçeneği da ortaya çıkmaktadır. İkinci el palet alımı ilk başta düşük fiyatı sebebiyle uygun değerlendirilmektedir. Fakat tüm üretim dağıtım süreçleri değerlendirildiğinde, sıfır paletin toplam maliyetinin %30 yaklaşan oranlarda avantajlı olduğu hesaplanmaktadır.

s%C4%B1f%C4%B1r%20palet%20avantajlar%C4%B1%202

Sıfır palet in en büyük avantajı, hijyenik olmasıdır. İkinci el paletler dış ortamlar sebebiyle ciddi seviyede bakteriyel kirlilik içerirler. Çatlama çok olduğu için bu çatlaklarda milyonlarca mikrobik canlı ürer. İkinci el paletlerin % 95 tekrar ısıl işlem ( ISPM 15 ) görmeden kullanıma sunulduğu için kesin olarak hijyenik değildir.Sıfır paletlerin kullanımı bu sebeple özelikle başta gıda, kimya sektörleri olmak üzere birçok sektörde şarttır.

Tüm sektörlerin kullandığı Euro palet leri sıfır Euro palet olarak tercih edilmesi artan bir trend olarak devam etmektedir.Ahşap palet sektörünün itibari ve ürün güvenirliliği içinde bu husus önemlidir. Euro palet ölçülerinde ancak sıfır paletlerde doğru olarak uygulanabilir .

Sıfır paletlerin ömrü ikinci el paletlere göre yaklaşık 6 kat daha fazladır. İkinci el paletlerin fiyatları ancak %20-% 30 civarında sıfır paletlerden daha ucuzdur. Toplam faydaya, maliyete baktığımızda sıfır palet tercih etmek en doğru tercih olacaktır.

s%C4%B1f%C4%B1r%20palet%20avantajlar%C4%B1%203

Sıfır paletlerde tamir, bakım ve fire maliyeti yoktur. İkinci al paletlerde bu maliyetler ikinci el palet fiyatı civarındadır. Bu durumda ikinci el palet tercih etmek işletmeler için mantıklı değildir.

İhracat süreçlerinde, birçok ikinci el palet müşteri teslimatlarında red görmektedir. Hijyenik olmamaları, kirli olmaları, çatlakların sevkiyat ve depolama süreçlerinde ilerleyerek kırılmaları ve ürüne hasar vermeleri, kurumsal firmalarda sıfır palet kullanımı vazgeçilmez hale getirmiştir.

s%C4%B1f%C4%B1r%20palet%20avantajlar%C4%B1%204

Sıfır palet her yönüyle sağlam palet demektir. İkinci el palet kullanımında ise, tamirde kullanılan çürümüş tahtalar, standartlara uymayan tamirler, eksik veya uygunsuz malzeme kullanımı sebebiyle, ürünleri sevkiyatında, çok değerli ürünümüzün teslimatında eksiklere ve hasarlara sebep olmaktadır.Bu durumda müşteri kaybına kadar giden olumsuzluklara sebep olmaktadır.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir