İçeriğe geç

İhracat Paleti Nedir?

İhracat paleti özellikle son zamanlarda oldukça duyulan bir  tanım oldu. Özelikle “İhracacata uygun palet” anlamında kullanılmaya başlandı. Paletli ürünlerinin, gümrükte sorun yaşamaması için Tarım bakanlığı yönetmeliklerine  uygun olması için, ihracat yapan firmalar  ihracata uygun palet arama yoluna gidiyorlar. İhracatta kullanılacak, palet, sandık, lata, takozlar,  bilimum ahşap ambalaj malzemeleri 1 0cak 2020 tarihinden itibaren , ISMP15 prosedürlerine göre ısıl işlem uygulanıp, izlenebilirlik işaretlenip, tedarikçi irsaliyesine veya faturasına ilgili takip nolarını yazmak gerekiyor.

Hangi paletler İhracata uygundur?

ISIL işlem görmüş , Isıl işlem raporunu verebilen, İzlenebilirlik işareti  vurulmuş paletler ve tedarikçisinden aldığı fatura veya irsaliyede izlebilirlik numarası olan paletler,  İhracata uygun paletlerdir.

Bu sebeple SIFIR paletler ihracata en uygun paletler olarak ön plana çıkmıştır.

ISIL işlem görmüş, ISMP15 damgası olan ve izlenebilirlik işareti olan tüm paletler ihracata uygundur yani ihracat paletidir.

ISIL İşlem,  ISPM15 Nedir , İzlenebilirlik nedir?

Isıl işlem fırını ile Isıtma ( HT ) veya dielektrik ısıtma  ( DH )  yöntemiyle ısıtılan ve  ISPM15 logosu basılan, ahşap ambalaj veya ahşap paletlere  ISIL işlem uygulanmış demektir.

Isıl işlem fırını ile Isıtma ( HT ) Ahşap paletlerin, Ahşap sandıkların veya diğer ambalaj malzemelerinin, ambalajların,   kuru fırınlar, buhar fırınlarında, ahşap içi ( özü ) sıcaklığının minimum 56 °C’lik  sıcaklığa ulaşmasından sonra minimum 30 dakika 56 °C veya üzerindeki bir ısıya maruz bırakılması işlemidir.

ISIL İşlem logosu aşağıdaki gibidir.

IŞIL işlem logosuİzlenebilirlik nedir? Ahşap İzlenebilirlik İşaretlemesi Nedir?

İzlenebilirlik, herhangi bir ürüne , üretim aşamasında veya istenilen süreçten itibaren verilen Numara veya işaretlerdir.Verilen bu işaretler veya numaralarla , ilgili ürünün dağıtım son noktasından, hammadde verileri, üretici verileri izlenebilir.Bu şekilde ürün le ilgili arzu edilen bilgilere ulaşılmış olunur.

Ahşap İzlenebilirlik ülkemizde,  ISPM15 damgasıyla ısıl işlemi yapılmış Ahşap ambalaj ve Ahşap ihracat paletlerinin , bu işaretlemeleri yapabilecek lisansı, izin belgesi olan firmadan, ihracat yapan firmaya, ve yurtdışına kadar izlenmesini sağlayan belli formatlı işaretlemedir.

Ahşap ihracat paleti veya ambalajı İzlenebilirlik işareti aşağıdaki gibidir:

ZLENEBİLİRLİK İŞARETİ VE LOGOSU

 

İhracat uygun paletlerin ihracat palet fiyatlarını ve ihracat palet ölçülerini aşağıdaki yazılardan ulaşabilirsiniz.

ISPM15 damgası ve İzlenebilirlik işaretinin Kullanımı

Ahşap paletler, sandıklar ve diğer Ahşap ambalajlarda, ISPM  15  işareti   ve izlenebilirlik işareti yukarda belirtiğimiz Formatlarda olmak zorundadır.Farklı bir resim, işaret, yazı, harf içlerine eklenemez.

Fakat- Ahşap paletler, sandıklar ve diğer Ahşap ambalajlarda, ISPM 15 işareti ile izlenebilirlik işareti ahşap ambalaj malzemesinin farklı yerlerinde veya aynı yerde alt alta üst üste bulunabilir.Aşağıdaki örnekteki gibi;

ISPM15 ISIL İŞLEM LOGOSU İŞARETİ VE İZLENEBİLİRLİK İŞARETİ

ISPM15 ISIL İŞLEM LOGOSU İŞARETİ VE İZLENEBİLİRLİK İŞARETİ

Ozon Grup olarak, ISPM15 ısıl işlem lisansımızla, ihracat yapan firmalara tarım bakanlığının yukarda onayladığı ISIL işlemli  ve izlenebilirlik işaretli ihracat paletlerimizi Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, İçel, İstanbul, İzmir, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye, Düzce,  Mersin  illerimizdeki müşterilerimize üretip sevkediyoruz.

Bize her zaman 0 532 3938426 nolu telefondan ulaşabilirsiniz..

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir